Jump to content
vaggelis

Χ.κ. Παρνασσού 2019-20

Recommended Posts

Δεν ξερω τι λετε για τα θεματα του ΧΚΠ, που σιγουρα ειναι πολλα και σωστα, αλλα οποιος δεν ανεβηκε σημερα εχασε :)

Χιονι τριζατο αερινο, εντος πιστασ λιγα σημεια ειχαν βγαλει παγο αλλα ηταν οκ!

Πιστες πριβε, ψιλοαπατητες

Μετα τις 12:30-13:00 εβγαλε και ηλιο και ολα καλα

Κρυο/αερας υποφερτος, τονε δαγκωσαμε λιγο αλλα -7,-8 ηταν αυτα, με chill στα -19!!

Μακαρι να το κρατησει σε αυτη την ποιοτητα μεχρι παρασκευη/σαββατο που ανεβαινει η Τ να ξανασκιαρουμε σε πιο νορμαλ συνθηκες

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και μια ερωτηση:

Σε αυτα τα μπαχαλοχιονα, αλλου πατημενο, αλλου απατητο, αλλου ανεμοσουρι, με τι πεδιλα σκιαρετε;

Πιστοπεδιλο ή all-mountain;

Μεση;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν ξερω τι λετε για τα θεματα του ΧΚΠ, που σιγουρα ειναι πολλα και σωστα, αλλα οποιος δεν ανεβηκε σημερα εχασε :)

Χιονι τριζατο αερινο, εντος πιστασ λιγα σημεια ειχαν βγαλει παγο αλλα ηταν οκ!

Πιστες πριβε, ψιλοαπατητες

Μετα τις 12:30-13:00 εβγαλε και ηλιο και ολα καλα

Κρυο/αερας υποφερτος, τονε δαγκωσαμε λιγο αλλα -7,-8 ηταν αυτα, με chill στα -19!!

Μακαρι να το κρατησει σε αυτη την ποιοτητα μεχρι παρασκευη/σαββατο που ανεβαινει η Τ να ξανασκιαρουμε σε πιο νορμαλ συνθηκες

Συμφωνώ κι επαυξάνω...

 

Καλό είναι να μιλάμε (με κοινή λογική και καλή πίστη) για το πως θά'ταν καλύτερα το ΧΚΠ στο ΜΕΛΛΟΝ

Ακόμα καλύτερο είναι όμως να χαιρόμαστε ό,τι έχουμε στο ΠΑΡΟΝ.

 

Νομίζω ότι το ΧΚΠ (οι μερακλήδες ή αβόλευτοι, όχι οι βολεμένοι κι "ευνουχισμένοι") κάνει ό,τι μπορεί καλύτερο

(παρ'όλες τις χαζομάρες (έως και "εγκλήματα" για έναν χιονοδρόμο [π.χ διαγωνισμός για εργολάβο διαστρωτικών λίγες μέρες πριν την έναρξη λειτουργίας,νέο ρεκόρ εταδ] που έγιναν από Αθήνα κι θά'πρεπε να "πέφτουν κεφάλια" αλλά πού? αφού κανείς δεν ελέγχει το αποτέλεσμα γιατί δεν τους καίει ούτε η οικονομική ζημία μιας " δήθεν ιδιωτικότροπης" ΑΕ που διαχειρίζεται δημόσια περιουσία, ούτε η δυσαρέσκεια "ολίγων" πολιτών χιονοδρόμων )

για να λειτουργήσουν βέλτιστα αναβατήρες, πίστες, ταμεία κ.λπ (...τα οποία και φυσικά δεν λειτούργησαν βέλτιστα)

και

αν βοηθήσει κι ο Μεγάλος μας περιμένουν άψογες χιονοδροημέρες !

(για αυτό καλή είναι και μια στάση για τσάι και προσευχή στον προφήτη Ηλία"

Edited by PanosDrivas
  • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και μια ερωτηση:

Σε αυτα τα μπαχαλοχιονα, αλλου πατημενο, αλλου απατητο, αλλου ανεμοσουρι, με τι πεδιλα σκιαρετε;

Πιστοπεδιλο ή all-mountain;

Μεση;

Δεν είμαι σε καμία περίπτωση ειδικός αλλά νομίζω ένα all-mountain βοηθάει σε τέτοιο χιόνια, όχι λόγο μέσης αλλά λόγο συμπεριφοράς.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 3

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Καλό είναι να μιλάμε (με κοινή λογική και καλή πίστη) για το πως θά'ταν καλύτερα το ΧΚΠ στο ΜΕΛΛΟΝ

Ακόμα καλύτερο είναι όμως να χαιρόμαστε ό,τι έχουμε στο ΠΑΡΟΝ.

Mα βέβαια, όλοι γιουπιγιάγια είμαστε στο βουνό...μέχρι να δούμε το παλαβό και να είμαστε λιγότερο γιουπιγιάγια αλλά να σκεφτόμαστε και να προτείνουμε πως στο μέλλον θα γίνει καλύτερο.

 

Νομίζω ότι το ΧΚΠ (οι μερακλήδες ή αβόλευτοι, όχι οι βολεμένοι κι "ευνουχισμένοι") κάνει ό,τι μπορεί καλύτερο.

 

Θα μου επιτρέψεις την παρατήρηση ότι και όσοι σκίζονται στη δουλειά δεν έχουν οργανωθεί καθόλου καλά (βλέπε 100 τηλεφωνήματα για δυο βανάκια, καμία ενημέρωση από μεγάφωνα ότι έκλεισε ή άνοιξε η Φτερόλλακα κλπκλπ) και κυρίως δεν έχουν ενημερώσει σωστά ούτε σε επίπεδο ημέρας (βλέπε χτες Ηρακλής κλειστός και άνοιξε, 6 ανοιχτή και δεν άνοιξε) ούτε σε επίπεδο έτους (δες το site τι γράφει "αριστη λειτουργία", "πίστες πατιούνται με το τάδε ωράριο", "9 ρατράκ"), ούτε σε επίπεδο ασφάλειας (βλέπε 26 σημεία. Ακόμα να πει κάποιος ότι σε ένα υπερβολικό)

 

Δωρεάν είναι, οργάνωση απλά θέλει και να λένε με ακρίβεια την αλήθεια (προφανώς κωδικοποιημένη).

 

Επισης πως κάνουν ότι μπορούν καλύτερο όταν δεν υπάρχει σχεδόν καμία ουσιαστική και άμεση επικοινωνία μεταξύ διευθυντή και στελεχών και όταν υπάρχουν βολεμένοι και ευνουχισμένοι?

 

 

(παρ'όλες τις χαζομάρες (έως και "εγκλήματα" για έναν χιονοδρόμο [π.χ διαγωνισμός για εργολάβο διαστρωτικών λίγες μέρες πριν την έναρξη λειτουργίας,νέο ρεκόρ εταδ] )

για να λειτουργήσουν βέλτιστα αναβατήρες, πίστες, ταμεία κ.λπ (...τα οποία και φυσικά δεν λειτούργησαν βέλτιστα)

 

Ξαναγράφω ότι το παράπονο είναι για την ελλειπή ενημέρωση και τις ανακρίβειες (βλεπε Σαχάρα δεν έχει χιόνι), δεν θα είχα καμία αντίρρηση να έγραφε το site όταν πήραμε την ετήσια ή όταν ξεκινάμε από Αθήνα "για την περίοδο των Χριστουγέννων δεν έχουμε 9 ρατρακ, δύο έχουμε", "πατάμε όποτε και ότι μπορούμε αυτές τις μέρες", "και χιόνι να ρίξει δεν θα ανοίξουμε Φτερό πριν των Φώτων", "και λιακάδα να έχει ένας ξεπαγώνει τον Ηρακλή με τα πόδια, οπότε αύριο ίσως δεν ανοίξει" αντί για "'αριστη λειτουργία" που γράφει σήμερα).

 

Εσυ τα λες εγκλήματα. Εμείς πληρώσαμε σε ετήσια και ημερήσια κάρτα κάτι βάση της ενημέρωσης που είχαμε, άσε που καίμε 50-80 ευρώ βενζίνη να ανέβουμε, χωρίς να έχουμε ιδέα για τα εγκλήματα.

 

Τέλος αν δεν δημοσιοποιηθούν τα εγκλήματα πως δεν θα ξαναγίνουν?

 

 

 

Και μια ερωτηση:

Σε αυτα τα μπαχαλοχιονα, αλλου πατημενο, αλλου απατητο, αλλου ανεμοσουρι, με τι πεδιλα σκιαρετε;

Πιστοπεδιλο ή all-mountain;

Μεση;

Kαλώς ήρθες στον κόσμο που πρέπει να έχεις 10 πέδιλα στην κορφή του λιφτ για να είσαι κομπλέ. Όλες τις μέρες που έκανα Παρνασσό Χριστούγεννα- Φώτων, θα ήθελα 10 πέδιλα να αλλάζω στη μέση της κατάβασης, μιας και έβρισκες 10 χιόνια.

 

Oπότε απλά επικεντρώσου στην τεχνική σου και απόλαυσε το σκι σου. Μείνε πιο πολύ πίστα αν φοράς στενά και πάλεψε πιο πολύ το εκτός αν φοράς φαρδυά. Επίσης γενικά βοηθάνε τα απλά πέδιλα ούτε πολύ ροκερ, ουτε καμπερ και τα "ισοπεδωτικα" πχ S7 κλπ αλλά πιο πολύ είναι θέμα γούστου και τεχνικής.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 5

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μεγάλη πίκρα σήμερα. Λιακάδα και άπνοια έλεγε. 8 μποφόρ σίγουρα με ομίχλη ορατότητας 10 μέτρων. - 15 στην κορυφή του Βάκχου επίσης. Με τις υγείες μας.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

...και λίγο θεωρία δεν βλάπτει....επιβεβαιώνει την υπάρχουσα εμπειρία...και ανοίγει νέους ορίζοντες σκέψης

από World Tourism Organization ..Sustainable Mountain Tourism ...Opportunities for Local Communities

 

 

post-280-0-56590200-1578474001_thumb.png

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και μια ερωτηση:

Σε αυτα τα μπαχαλοχιονα, αλλου πατημενο, αλλου απατητο, αλλου ανεμοσουρι, με τι πεδιλα σκιαρετε;

Πιστοπεδιλο ή all-mountain;

Μεση;

 

Δεν είμαι σε καμία περίπτωση ειδικός αλλά νομίζω ένα all-mountain βοηθάει σε τέτοιο χιόνια, όχι λόγο μέσης αλλά λόγο συμπεριφοράς.

Η οποία συμπεριφορά εξαρτάται από τη σχεδίαση (rocker, σχήμα ουράς κλπ) και την κατασκευή(βάρος, σκληρότητα πχ).

Τα παρακάτω πέδιλα πχ (χαρακτηρίζονται all mountain λόγω μέσης>70) έχουν ίδια μέση (82mm), αλλά διαφορετική συμπεριφορά.

post-7080-0-16141700-1578474334_thumb.jpg

Ο αναβάτης έχει τον τελευταίο λόγο βέβαια.

  • Like 5

Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα από 1950!

Πρώτος Παρνασσος φέτος . Μέχρι στιγμής αέρας , κρύο και αρκετή ομίχλη.

Ας περιμένουμε μήπως γυρίσει το ματς.

 

Μπάι δε γουέη , όλα αυτά τα σεντόνια περί τιμοκαταλόγου , καρτών , σκι ντάτα κλπ, έχουν γραφτεί μάταια, εφόσον η αγορά κάρτας είναι εντελώς προαιρετική . Περνάει κόσμος αρίμπα από το πλάι και δεν τρέχει μία. Όσοι πληρώνουμε θεωρούμαστε χορηγοί , η απλά κορόιδα.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΜΙΚ

Posted Today, 07:02 PM

 

....

Δωρεάν είναι, οργάνωση απλά θέλει και να λένε με ακρίβεια την αλήθεια (προφανώς κωδικοποιημένη).

....

Ξαναγράφω ότι το παράπονο είναι για την ελλειπή ενημέρωση και τις ανακρίβειες

....

 

Τέλος αν δεν δημοσιοποιηθούν τα εγκλήματα πως δεν θα ξαναγίνουν?

....

 

 

Σε αυτά συμφωνώ απόλυτα με ΜΙΚ ...τουλάχιστον να

  • υπάρχει ακριβή/άμεση/έγκυρη ενημέρωση (γίνεται προσπάθεια στο κυλιόμενο μήνυμα ΧΚΠ) που ειναι ΔΩΡΕΑΝ (αλλα απαιτεί καλή πίστη)
  • υπάρχει εντοπισμός/ αξιολόγηση αποτελεσμάτων και επαναπροσδιορισμός ενεργειών προς βελτίωση (αλλά απαιτεί κοινή λογική)
Edited by PanosDrivas
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

.

Edited by PanosDrivas

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και μια ερωτηση:

Σε αυτα τα μπαχαλοχιονα, αλλου πατημενο, αλλου απατητο, αλλου ανεμοσουρι, με τι πεδιλα σκιαρετε;

Πιστοπεδιλο ή all-mountain;

Μεση;

 

Ισχύει ότι είπαν τα παιδιά.

 

Προσωπικά κάνω με all mountain 94 μέση και ρόκερ μπρος πίσω (το σκι της υπογραφής μου). Με διευκολύνει πάαααρα πολύ στις συνθήκες που γράφεις (μπαχαλόνια κλπ) μιας και είμαι μέτριος χιονοδρόμος, κυρίως όμως λόγω κατασκευής και όχι πλάτους μέσης. Προσπαθώ όμως και να βελτιώσω τεχνική και με μαθήματα (με πιστοπέδιλο).. Τα ράσα δεν κάνουν το παππά λέει η παροιμία :)

 

Θέλει όμως προσοχή στην επιλογή all mountain γιατί υπάρχουν πολλοί τύποι διαφορετικοί μεταξύ τους.. περισσότερα στο αντίστοιχο thread.

 

Sorry mods για το off topic αν θέλετε βάλτε το στο αντίστοιχο thread..

Edited by sbird
  • Like 4

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα και Καλή Χρονιά! Πέμπτη,Παρασκευή και Σάββατο κατεβαίνω Παρνασσό(μπορεί και Χελμό μία μέρα) για πρώτη φορά. Θα χαρώ πολύ όποιος forumίτης είναι στο βουνό και έχει διάθεση να υποστεί τις ερωτήσεις μου για το χ/κ, να κάναμε μερικές καταβάσεις παρέα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πρώτη μέρα σήμερα Παρνασσό. Σχεδόν 40 λεπτά να βγάλω 3 εισιτήρια. Είχε πέσει λέει το σύστημα. Παρόλα αυτά η ταμίας να μας πει ρε παιδιά δεν βγαίνουν εισιτήρια, πηγαιντε μέσα, ούτε καν. Τελικά πήγα μέσα και έβγαλα σε ακόμα ένα τέταρτο.Πλύ αέρας και κρύο με πολύ ομίχλη μέχρι της 12 . Μετα λιακάδα κρύο ωραίο χιόνι και περίπου 10 ποιότητες μέσα στις πίστες.Λιγες πέτρες ,χωρίς σήμανση στο κάτω μέρος του Αιόλου. Τρελό άκυρο όταν 3 και πάμε να πάρουμε Αφροδίτη και μας λέει κλείσαμε παιδιά. Τεράστιο φάουλ..... Γιατί δλδ πρέπει κάθε χρόνο να κάνουμε όλο και λιγότερο σκι....?

  • Like 5

WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Την ώρα που πήγαμε να πάρουμε το πρωί την Αφροδίτη και καθώς είχαμε και οι τρεις σανίδες, ο λιφτιερης πολύ ευγενικά μας ρώτησε εαν είχαμε λουράκι ασφαλείας. Του απάντησα ότι έχω και θα το βάλω σε πολύ λίγο και όταν πήγα να του εξηγήσω πόσο ανούσιο είναι το λουράκι ασφαλείας και ότι θα πρέπει να εξηγήσουν στον κόσμο ότι δεν πρέπει ποτέ ποτέ ποτέ να βγάζεις τη σανίδα απο τα πόδια σου όταν είσαι στις πίστες γιατί αυτό είναι πολύ πιο ασφαλές, μου είπε ότι ' μας έχουν πρήξει οι "διευθυνταδες" να ελέγχουμε γιατί "προχτές έγινε κάποιο ατυχήμα και χτύπησε κάποιος δάσκαλος στο ποδι'. Και ότι είναι πρέπει να ελέγχει για την περίπτωση ατυχήματος να είναι καλυμμένο ωτο χιονοδρομικό. Συμφώνησα ότι είχε δίκιο και ότι καλό κάνει ο έλεγχος, έστω και έτσι, παρόλα αυτά δεν απαγορεύσαι στον έναν από τους τρεις μας που δεν είχε λουράκι την είσοδο...

  • Like 3

WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Την ώρα που πήγαμε να πάρουμε το πρωί την Αφροδίτη και καθώς είχαμε και οι τρεις σανίδες, ο λιφτιερης πολύ ευγενικά μας ρώτησε εαν είχαμε λουράκι ασφαλείας. Του απάντησα ότι έχω και θα το βάλω σε πολύ λίγο και όταν πήγα να του εξηγήσω πόσο ανούσιο είναι το λουράκι ασφαλείας και ότι θα πρέπει να εξηγήσουν στον κόσμο ότι δεν πρέπει ποτέ ποτέ ποτέ να βγάζεις τη σανίδα απο τα πόδια σου όταν είσαι στις πίστες γιατί αυτό είναι πολύ πιο ασφαλές, μου είπε ότι ' μας έχουν πρήξει οι "διευθυνταδες" να ελέγχουμε γιατί "προχτές έγινε κάποιο ατυχήμα και χτύπησε κάποιος δάσκαλος στο ποδι'. Και ότι είναι πρέπει να ελέγχει για την περίπτωση ατυχήματος να είναι καλυμμένο ωτο χιονοδρομικό. Συμφώνησα ότι είχε δίκιο και ότι καλό κάνει ο έλεγχος, έστω και έτσι, παρόλα αυτά δεν απαγορεύσαι στον έναν από τους τρεις μας που δεν είχε λουράκι την είσοδο...

Χωρίς καμία διάθεση αντιπαράθεσης διαφωνώ με αυτό που γράφεις φίλε μου, το λουράκι δεν είναι για εσενα που ξέρεις να κανείς. Είναι για τον αρχάριο που θα κουραστεί και θα πάει να πάρει την σανίδα στα χέρια αυτή θα του φύγει και θα σταματήσει στην καλύτερη σε κανένα πόδι στην χειρότερη σε κανένα κεφάλι.

 

Το παραπάνω το έχω δει με τα μάτια μου στα Καλαβρυτα και φωνάζαμε όλοι για να προσέχει ο κόσμος το αδέσποτο σανίδι μέχρι αυτό ευτυχώς να σταματήσει πάνω σε ένα δίχτυ προστασίας λίγο πριν το κάτω σαλέ

 

Επιπλέον ο λιφτιερης δεν μπορεί να ξέρει ποιος το κατέχει κ ποιος όχι επομένως όλοι λουράκι κ όλα καλά. Εξάλλου δεν νομίζω να σε περιορίζει σε τίποτα κ το κόστος είναι αμελητέο.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η μια φορά που το λουράκι κάνει κάποια δουλειά είναι συγκεκριμένα και μόνο τη στιγμή που βγαίνει η δεύτερη δέστρα, όσο είναι καθισμένος κάποιος και πριν σηκωθεί όρθιος με το σανίδι στο χέρι. Εκεί είναι η όποια χρησιμότητα, αλλά δεν παύει να έχει την αξία της, γιατί είναι και το κρισιμότερο και συνηθέστερο σημείο που συμβαίνει η στραβή.

Μετά από αυτό, βέβαια, κανείς δεν περπατάει με σανίδι στο χέρι και δεμένο λουράκι σαν σκλάβος με αλυσίδες στα πόδια.

Edited by PhaethonF1
  • Like 5

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χωρίς καμία διάθεση αντιπαράθεσης διαφωνώ με αυτό που γράφεις φίλε μου, το λουράκι δεν είναι για εσενα που ξέρεις να κανείς. Είναι για τον αρχάριο που θα κουραστεί και θα πάει να πάρει την σανίδα στα χέρια αυτή θα του φύγει και θα σταματήσει στην καλύτερη σε κανένα πόδι στην χειρότερη σε κανένα κεφάλι.

Το παραπάνω το έχω δει με τα μάτια μου στα Καλαβρυτα και φωνάζαμε όλοι για να προσέχει ο κόσμος το αδέσποτο σανίδι μέχρι αυτό ευτυχώς να σταματήσει πάνω σε ένα δίχτυ προστασίας λίγο πριν το κάτω σαλέ

Επιπλέον ο λιφτιερης δεν μπορεί να ξέρει ποιος το κατέχει κ ποιος όχι επομένως όλοι λουράκι κ όλα καλά. Εξάλλου δεν νομίζω να σε περιορίζει σε τίποτα κ το κόστος είναι αμελητέο.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Μα δεν διαφωνώ με το να φοράμε λουράκι ασφάλεια.ισα ίσα. Απλά λέω ότι η χρήση του από μόνη της δεν σημαίνει ότι κάποιος δεν θα το βγάλει και θα περπατήσει με αυτό στα χέρια και ως εκ τούτου θα πρέπει να εξηγούμε γιατί δεν πρέπει να βγάζεις την σανίδα σε καμία περίπτωση από τα πόδια σου όταν είσαι στις πίστες. Άσε που όλες αυτές οι αδέσποτες σανίδες έχουν συνηθως κάτι τεράστιους υμαντες ασφαλείας που τους δίνουν στις ενοικιάσεις και ούτε καν αυτοί τους εξηγούν τον λόγο ύπαρξης του. Χρειάζεται κάτι παραπάνω από ένα λουράκι ασφαλείας για να μην έχουμε αδέσποτα σανίδια αυτό μόνο λέω....

  • Like 3

WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Την μέρα που αναφέρεσαι στα Καλάβρυτα ήμουν και εγώ ένας από αυτούς που φώναζε στον κόσμο για το αδέσποτο σανιδι, καθώς λεπτά πριν στο σημείο που κατευθύνονταν είχα δει καροτσάκι με μωρό. Παντός στον Παρνασσό για να λέμε και του στραβου το δίκιο δεν βλέπεις αδέσποτα σανίδια. Σπάνια μόνο. Και αυτό νομίζω γίνεται κυρίως γιατί δεν αφήνουν Ντον κόσμο να κουβαλάει το σανίδι στα χέρια πάνω στα λοφτ όπως επιτρέπουν τα Καλάβρυτα. Αυτό είναι πολύ πιο επικίνδυνο από το να μην έχεις λουράκι...

  • Like 7

WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα και Καλή Χρονιά! Πέμπτη,Παρασκευή και Σάββατο κατεβαίνω Παρνασσό(μπορεί και Χελμό μία μέρα) για πρώτη φορά. Θα χαρώ πολύ όποιος forumίτης είναι στο βουνό και έχει διάθεση να υποστεί τις ερωτήσεις μου για το χ/κ, να κάναμε μερικές καταβάσεις παρέα!

Σάββατο θα είμαι απάνω. Με χαρά. Pmr 8-20 η τηλεφωνικά.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το Σάββατο που ήμουν Παρνασσό, είδα αδέσποτη σανίδα.

Το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι επιτρέπουν σε αρχάριους να ανεβαίνουν στο λιφτ με τη σανίδα στο χέρι που δεν καταδέχονται να κάνουν και δεύτερο και τρίτο μάθημα.

Η ανακοίνωση του χιονοδρομικού που λέει «προσοχή οι φίλοι με σανίδες να φοράνε λουράκι, γιατί μπλα μπλα μπλα», είναι αναχρονιστική κι επικίνδυνη από τη στιγμή που το ΧΚΠ έχει πιο σοβαρά θέματα ασφάλειας να κοιτάξει. Αλλα αντε να τους εξηγήσεις τώρα, αφού ζούνε στο 1970, τότε που snb έκαναν ( και κάνουμε εμείς τα ) κωλόπαιδα.

Για να γίνω ξεκάθαρος, το λουράκι είναι απαραίτητο στον αρχάριο μέχρι να μάθει να τσουλάει με το ένα πόδι, να στρίβει αξιοπρεπώς κλπ. Από κει και πέρα, είναι ΑΧΡΗΣΤΟ.

Αμην.

  • Like 2

JAPOW!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
αν το σανίδι είναι μονίμως στο ένα πόδι δεν έχει σημασία το λουράκι η όχι (εκτος αν έχεις step in δέστρες)


αν μιλάμε για καταστάσεις παίρνω το σανίδι στο χέρι στο καρεκλάκι, περπατάω με το σανίδι στο χέρι στην πλαγια κλπ, τότε θες λουράκι για σκύλο όχι για σανίδα

  • Like 7

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βλέπω από την κάμερα ότι έχει ανέβει ρατρακ στην 6 ή είναι ιδέα μου;


Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από Vro:

 

81549309_2885965891468170_1350629019724283904_n.jpg

 

81562329_2885966204801472_2283244738138079232_n.jpg

 

81765685_2885966078134818_9209294272224821248_n.jpg

 

81942116_2885966324801460_425153723094794240_n.jpg

 

82476823_2885965971468162_4519746535444971520_n.jpg

 

Στο τηλέφωνο μου είπε ότι η 6 Δεν κατεβαίνετε. Πολύ πάγος γενικότερα στο βουνό.

  • Like 9

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Posts

    • This Group of Skiers is the Most Likely to Have a Fatal Accident, According to Experts The data doesn’t lie: Middle-aged men are most likely to misjudge their abilities and get in over their heads.   https://www.skimag.com/performance/skier-fatalies-demographics-nsaa/?utm_medium=organic-social&utm_source=skimagazine-instagram
    • Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε, ότι μέχρι και την Παρασκευή 17 Μαϊου όποιος θέλει μπορεί να δηλώσει την υποψηφιότητά του στο mail snowclub@snowclub.gr για τη συμμετοχή του στο Διοικητικό Συμβούλιου του Ελληνικού Συλλόγου Τουριστικής Χιονοδρομίας στις επερχόμενες εκλογές.
    • αν συμφέρει οικονομικά γιατί όχι. Εναλλακτικά δες k για Stubaital που βολεύει πιο πολύ καθώς έρχεσαι από Ιταλία   αλλιώς μπορείτε να πάτε προς dolomites αλλα όχι στα πιο γνωστά (Val Gardena κλπ) φθηνά μπορείς να βρείς γύρω από το Kronplatz, στο Ahrntal k προς Alpe Lusia ίσως 
    • το είχα κάνει k εγώ τον Νοέμβριο του 2009 μου φαίνεται με αμάξι δεν είναι πρόβλημα τότε... δες τα 3 μεγάλα XK + το Zillertal300 με τον παγετώνα, διαλέξτε ποιο σας αρέσει πιο πολύ k μετά ψάξε διαμονή όπου βολεύει να ξέρεις πάντως ότι Kaltenbach k Mayrhofen έχουν τον πιο πολύ κόσμο  
    • Αλέξη ,εννοείς να στραφούμε προς Ischgl?
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. ZooL
      ZooL
      (44 years old)
    2. ΝΤΑΛΑΣ
      ΝΤΑΛΑΣ
      (44 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,324
    • Total Posts
      460,891
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,770
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    Thomashiemo
    Joined
×
×
  • Create New...