Jump to content
vro

Χ.κ. Βασιλίτσας

Recommended Posts

Από τη στιγμή που ήσουν εκεί έχεις σαφώς καλύτερη εικόνα από μένα 500χλμ μακρυά

 Αυτό που (χωρίς να κάτσω να ψάξω ιδιαίτερα) είδα στα σόσιαλ είναι και κόσμο που δεν ήταν αθλητές/προπονητές (αλλά όλοι με εξοπλισμό ορειβατικού σκι?) μέσα σε πίστες και φαντάζομαι πως αν δεν έχεις φώκιες κάπως πρέπει να ανέβεις πάλι πάνω.

Αλλά ακόμα και κανείς εκ των μη αθλητών να πήγε να πάρει λίφτ (με βάση και το τι παρατήρησες) και μόνο που συνυπήρχαν σε ένα κέντρο που γίνεται αποκλειστικά προπόνηση, προσωπικά δεν μου στέκει και είναι δυνητικά επικίνδυνο, ή στην τελική, κανείς ορειβατικό εκμεταλλευόμενος ένα ανοιχτό χιονοδρομικό μόνο για προπονήσεις. Κάτι που σε κάθε άλλη περίπτωση (κανονική σεζόν) θα ήταν απολύτως λογικό και θεμιτό και νομίζω μεγάλο ποσοστό αυτών που ασχολούνται με το ορειβατικό το κάνουν έτσι και καλά κάνουν (για πολλούς λόγους, από άνεση μέχρι ασφάλεια).


Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites



.
Ο pka έχει δίκαιο. Αν σε ένα τέτοιο προστατευμένο περιβάλλον ξέφυγε το πράγμα, φαντάσου αλλού...a7016d02fee075ea3c8cfe2ce42fe49f.jpg

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk




Έχει άδικο ,όπως και εσύ, γιατί δεν ξέφυγε το πράμα, στο χκ, αλλά πιο μπροστά στην κοινωνία μας ,στον τρόπο ζωής ,που μας έχουν εξαναγκάσει, με τα αποτυχημένα μέτρα . Τα χκ ,όπως και άλλοι τομείς ,κάλλιστα θα μπορούσαν να λειτουργήσουν όλο το χειμώνα ,χωρίς να επιβαρύνουν επιπλέον την κατάσταση!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ήμουν επάνω από Πέμπτη έως Σάββατο που ειδοποιηθήκαμε να φύγουμε.

Δεν πλησίασα το λιφτ στα 50-100 μετρα. Όπως και άλλοι γονείς.

Με τις φώκιες μου έκανα τη βόλτα μου στη Γομάρα. Γιατί μας είπαν ότι απαγορεύεται από τη μεριά της Ελιμείας που γίνονταν οι αγωνες.

Έβλεπα κι εγώ κάποιους ελάχιστους ενήλικες να ανεβαίνουν. Ρώτησα και μου είπαν ότι ήταν της διοργάνωσης με τεστ κλπ. Πχ πολλοί από τους κριτες ανέβαιναν με σνοουμπορντ. Όλοι αυτοί κάτι θα ανέβασαν στα σόσιαλ δίνοντας λάθος εικόνα σε όποιον δεν ήταν εκεί.

Προσωπικά είδα να υπάρχει συνέχεια αστυνομία. Και άνθρωποι της διοργάνωσης που φώναζαν στους λίγους άσχετους να απομακρυνθούν και στα παιδιά να φοράνε μάσκες και να κρατάνε αποστάσεις. Δύσκολο αυτό το τελευταίο. Υπήρχαν αρκετοί υπάλληλοι του κέντρου που περιφέρονταν και δεν ξέρω αν είχαν κάνει τεστ, όπως έκαναν τα παιδιά και οι εμπλεκόμενοι στη διοργάνωση. Υπήρχαν φυσικά και οι 1-2 αναπόφευκτες Ελληνίδες μαμάδες που προσπαθούσαν με κάθε τρόπο να πλησιάσουν τα σπλάχνα τους (για συμπαράσταση; ). Είδα ανθρώπους που δήλωναν συνοδοί ομάδας και επιχείρησαν να πάρουν το λιφτ, να απομακρυνονται από τους ανθρώπους της διοργανωσης. Εξ όσων είδα, όποιος πλησίαζε ρωτιόταν "ποιος είσαι συ".

Δεν αποκλείεται βέβαια κάποιοι να ξέφυγαν.

Η χειρότερη στιγμή που είδα, ήταν τη Παρασκευή μετά τους αγώνες, στη διάρκεια του ράπιντ τεστ, που υπήρχε στρίμωγμα στην ουρά. Και όπως μου είπε η κόρη μου, υπήρχε στρίμωγμα και στην εκκίνηση.

Αυτά είδα στη Βασιλίτσα και τώρα περιμένω να περάσουν οι μέρες για να κάνω μοριακό τεστ. Με μια μόνο επίσκεψη σε ένα βουνό που τα μέτρα ασφαλείας θύμιζαν νοσοκομείο. Και χειρότερα. Δεν χρειάζεσαι ράπιντ τεστ για να πας στο νοσοκομείο. Εδώ χρειαζόταν.

Δυστυχώς αποδείχτηκε περίτρανα ότι δεν υπάρχει ασφαλές χιονοδρομικό.

Θα ήμουν βέβαια ψεύτης αν δεν έλεγα ότι το ευχαριστήθηκα.

 

ΥΓ Το ράδιο αρβύλα λέει ότι οι δύο θετικοί πιτσιρικάδες ήταν πριν μερικές μέρες στη Βουλγαρία για προπόνηση. Και από 2-3 άλλους γονείς, άκουσα για φίλους τους που γύρισαν θετικοί από το Bansko. Μίλαγαν και για άλλα περιστατικά από Bansko, όχι όμως από πρώτο χέρι. Πρέπει να γίνεται χαμός στη Βουλγαρία.

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

 

 

 

 

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι οι 2 πιτσιρικάδες αν δεν ήταν στο βουνό, στον καθαρό αέρα, με αποστάσεις από τους υπολοίπους, θα ήταν κάπου αλλού, πιθανότερα σε κλειστό χώρο χωρίς μάσκες και αποστάσεις και θα διασπειρανε σίγουρα τον ιό, ενώ στο βουνό πιθανότατα ,δεν τον μετέδωσαν πουθενά! Ουτοπία είναι σε τόσο κόσμο να μην περιμένεις κρούσμα. Τα PCR είναι αποτελεσματικά στην διάγνωση 7 ημέρες μετά την μόλυνση, ίσως και περισσότερο! Τα rapid πιάνουν θετικό, μόνο αν είσαι φουλ.στον ιό, πιθανότερα θα έχεις εκδήλωση και συμπτώματα.

 

IMO έπρεπε να συνεχίσουν κανονικά οι αγώνες αποκλείοντας τους θετικούς και όσους ήταν μαζί τους στο ίδιο δωμάτιο το βράδυ. Στατιστικά με τόση διασπορά στην κοινωνία , και τόσο κόσμο στους αγώνες, και τόσα τέστ, ήταν σχεδόν αδύνατο να μην βγει κάποιο θετικό. Λάθος απόφαση.

 

 

ΥΓ σε ογκολογική κλινική , όπου συσσωρεύονται ασθενείς για χημειοθεραπεία, είναι υποχρεωτικό το PCR στους ασθενείς, ενώ στους συνοδούς που τους τρέχουν πέρα δώθε, εντός πολλών και διαφορετικών χωρών του νοσοκομείου, για την χαρτουρα, ΟΧΙ!!!!!! Ορισμός του θεάτρου του παραλόγου..... Αν στους συνοδούς των αγώνων ήταν υποχρεωτικό έστω rapid, τους βγάζω το καπέλο.

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μόλις διάβασα πως 10 άτομα από το Δίστρατο βρέθηκαν θετικά τις τελευταίες 3 μέρες.
Δεν ξέρω αν άνθρωποι από το Δίστρατο δούλευαν στο ξύλινο σαλέ (τέως σαλέ Δίστρατο, νυν σαλέ Ρόμπολο). Στο ξύλινο σαλέ έμεναν οι θετικοί αθλητές.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites



... Για μένα τεράστιο λάθος που δεν επέτρεψαν να τελειώσουν οι αγώνες... Δείχνει πανικό και παντελής έλλειψη σχεδιασμού....

Πανικό ναι, παντελή έλλειψη σχεδιασμού όμως δε θα συμφωνήσω. Απλώς δεν τους βγήκε ο σχεδιασμός. Δεν ήταν αρκετός. Υπήρχαν τελικά παράμετροι που δεν ελήφθησαν υπόψη.
Σου θυμίζω επίσης ότι οι αγώνες ήταν παιδικοί. Η ανοχή στα κρούσματα δεν μπορούσε παρά να είναι μηδενική. Και σε μεγάλους δηλαδή το ίδιο θα έπρεπε να ισχύει αλλά στα παιδιά ακόμη περισσότερο.
Και φυσικά υπήρχε το τεράστιο θέμα της δυσφήμισης αν το θέμα έφευγε στο τύπο. Να μη πω αν γινόταν η βέβαιη για μένα σύνδεση με το Δίστρατο.
Καλά κάναν και σταμάτησαν τους αγωνες. Δεν είχαν άλλη επιλογή.



Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
20 minutes ago, pka said:


 


Πανικό ναι, παντελή έλλειψη σχεδιασμού όμως δε θα συμφωνήσω. Απλώς δεν τους βγήκε ο σχεδιασμός. Δεν ήταν αρκετός. Υπήρχαν τελικά παράμετροι που δεν ελήφθησαν υπόψη.
Σου θυμίζω επίσης ότι οι αγώνες ήταν παιδικοί. Η ανοχή στα κρούσματα δεν μπορούσε παρά να είναι μηδενική. Και σε μεγάλους δηλαδή το ίδιο θα έπρεπε να ισχύει αλλά στα παιδιά ακόμη περισσότερο.
Και φυσικά υπήρχε το τεράστιο θέμα της δυσφήμισης αν το θέμα έφευγε στο τύπο. Να μη πω αν γινόταν η βέβαιη για μένα σύνδεση με το Δίστρατο.
Καλά κάναν και σταμάτησαν τους αγωνες. Δεν είχαν άλλη επιλογή.



Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 

 

Άρα το ζήτημα ήταν να μην μαθευτεί στο ευρύ κοινό; Η Ομοσπονδία γιατί δεν έχει βγάλει ανακοίνωση για ότι συζητάμε;

Το Σάββατο γιατί έγιναν αγώνες αφού πλέον είναι γνωστό ότι από την Παρασκευή υπήρχε θετικό τεστ;

Και γενικότερα μόνο σε μένα φαίνεται λάθος επιλογή να κάνεις παιδικούς αγώνες εν μέσω 3 κύματος πανδημίας;


Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites
43 minutes ago, pka said:


 


Πανικό ναι, παντελή έλλειψη σχεδιασμού όμως δε θα συμφωνήσω. Απλώς δεν τους βγήκε ο σχεδιασμός. Δεν ήταν αρκετός. Υπήρχαν τελικά παράμετροι που δεν ελήφθησαν υπόψη.
Σου θυμίζω επίσης ότι οι αγώνες ήταν παιδικοί. Η ανοχή στα κρούσματα δεν μπορούσε παρά να είναι μηδενική. Και σε μεγάλους δηλαδή το ίδιο θα έπρεπε να ισχύει αλλά στα παιδιά ακόμη περισσότερο.
Και φυσικά υπήρχε το τεράστιο θέμα της δυσφήμισης αν το θέμα έφευγε στο τύπο. Να μη πω αν γινόταν η βέβαιη για μένα σύνδεση με το Δίστρατο.
Καλά κάναν και σταμάτησαν τους αγωνες. Δεν είχαν άλλη επιλογή.



Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 

Εντάξει δεν μπορώ να γνωρίζω τι σχεδιασμός υπήρχε. Όσοι ήσασταν εκεί σίγουρα έχετε καλύτερη εικόνα. Απλά νομίζω ότι θα επρεπε να απομονωθουν ίσως(?)  τα κρούσματα και να συνεχίσουν ... Δεν ξέρω . Δεν είμαι κατάλληλος...

  • Like 1

WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παντως στο Διστρατο δεν ειπε κανεις ηρθαν οι χιονοδρομοι για σκ και μας το φερανε. Μηπως δεν το ξερουν;! Κανε καλυτερο ρεπορταζ βρε Τατι μου..

Share this post


Link to post
Share on other sites
Παντως στο Διστρατο δεν ειπε κανεις ηρθαν οι χιονοδρομοι για σκ και μας το φερανε. Μηπως δεν το ξερουν;! Κανε καλυτερο ρεπορταζ βρε Τατι μου..


Ποιος ξέρει τι έγινε;
Πάντως μεγάλη η σύμπτωση.


Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα μηνύματα που δεν είχαν σχέση με το νήμα δεν είναι ορατά. 

Ειλικρινά δε νομίζω ότι υπήρχε πρόθεση από κανέναν να προσβάλει τις πολιτικές ή θρησκευτικές πεποιθήσεις οποιουδήποτε. Την ίδια στιγμή όμως υπάρχουν επιδημιολογικά δεδομένα που δεν επιδέχονται αμφισβήτησης.

Όπως και να έχει, θα παρακαλέσω θερμά όλους (το θυμίζω και στον εαυτό μου) να γράφουμε με σεβασμό στους συνομιλητές μας και να παραμείνουμε στο θέμα μας, το Χ.Κ. Βασιλίτσας. 

 

  • Like 4

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στα πιο σημαντικά και on topic, δυστυχώς αρχιζουν και παίρνουν διαστάσεις τα κρούσματα στη Βασιλίτσα, οποτε ξεκινήσαν και τα μοριακά σε οσους ήρθαν σε επαφή τις προηγουμενες μέρες. Πολλοί εξ'αυτών και απο Αράχωβα. Μακάρι να μην ξεφύγει η κατασταση.


Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σήμερα μπήκα και είδα τις αναρτήσεις που αφορούν τον αγώνα και νιώθω υποχρέωση να σας δώσω μια πιο υπεύθυνη ενημέρωση. Είμαι μέλος του Δ.Σ του διοργανωτή συλλόγου (χιονοδρομικός ορειβατικός σύλλογος Γρεβενών) και γιατρός του αγώνα, οπότε γνωρίζω καλύτερα τα γεγονότα. Στις ημέρες του αγώνα πραγματικά σχεδόν κανείς που δεν είχε εμπλοκή με τον αγώνα δεν ήταν στην πίστα. Και λέω σχεδόν, γιατί δεν μπορώ να αποκλείσω ότι κάποιος μας ξέφυγε. (Τις προηγούμενες ημέρες των προπονήσεων την ευθύνη του ελέγχου την είχε το Χιονοδρομικό κέντρο, οπότε δεν μπορώ να απολογηθώ εγώ για αυτά που βλέπατε από τις κάμερες). Για την διοργάνωση του αγώνα απαιτούνται πάρα πολύ εθελοντές σαν κριτές, χρονομέτρες κ.λπ.. κάποιοι από αυτούς που μας βοήθησαν κάνουν snowboard, όπως και ένας γιατρός μας, οπότε είναι φυσιολογικό να τους βλέπεται να ανεβαίνουν με το λιφτ, δεν έκαναν βόλτα. Όσοι ήταν δηλωμένοι στις λίστες των συλλόγων, αθλητές, προπονητές και συνοδοί είχαν όλοι αρνητικό τεστ που έπρεπε να επαναλαμβάνουν ανά 3 ημέρες. Με πολύ προσπάθεια πείσαμε σαν σύλλογος τον Ε.Ο.Δ.Υ να ανέβει στο βουνό για διενεργήσει τεστ σε όσους θα έληγε το τριήμερο. Την Παρασκευή είχαμε ένα θετικό αποτέλεσμα, και μάλιστα σε ασυμπτωματικό αθλητή που δεν συμμετείχε στους αγώνες του Σαββατοκύριακου αλλά  στον εξ αναβολής αγώνα Α.Γ.Ε.Ν που θα γινόταν την Δευτέρα. Έτσι θεωρήσαμε ότι αρκούσε η αποχώρηση του αθλητή και των συνοδών του. Το Σάββατο όμως είχαμε συμπτωματικό  αθλητή που επισκέφθηκε το Νοσοκομείο και βρέθηκε θετικός. Επειδή και αυτός ο αθλητής διέμενε στο ίδιο ξενώνα, η Ε.Ο.Χ.Α νομίζω πολύ σωστά πήρε την δύσκολη απόφαση ματαίωσης των αγώνων. Όπως καταλαβαίνεται το πρόβλημα δεν υπήρχε στον αγωνιστικό χώρο, αλλά στη διαμονή που αναγκαστικά βρέθηκε πολύς κόσμος σε κλειστούς χώρους.

  • Like 10

Share this post


Link to post
Share on other sites
14 hours ago, Χρήστος Λάππας said:

Τα μηνύματα που δεν είχαν σχέση με το νήμα δεν είναι ορατά. 

Ειλικρινά δε νομίζω ότι υπήρχε πρόθεση από κανέναν να προσβάλει τις πολιτικές ή θρησκευτικές πεποιθήσεις οποιουδήποτε. Την ίδια στιγμή όμως υπάρχουν επιδημιολογικά δεδομένα που δεν επιδέχονται αμφισβήτησης.

Όπως και να έχει, θα παρακαλέσω θερμά όλους (το θυμίζω και στον εαυτό μου) να γράφουμε με σεβασμό στους συνομιλητές μας και να παραμείνουμε στο θέμα μας, το Χ.Κ. Βασιλίτσας. 

 

Χρήστο σε ευχαριστώ για την άμεση αντιδρασή σου και εαν δεν είχε μπερδευτεί το νήμα με την μεταφορά θα είχε λήξη άμεσα αυτή η μικρή αντιπαράθεση.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε έκτακτη ανάγκη λόγω της πανδημίας το Δίστρατο και ο οικισμός Ρομά στο Πέραμα:
https://www.epiruspost.gr/se-katholiki-karantina-distrato-kai-o-o/

Πιστεύω πρέπει όλοι όσοι θα το δουν από εδώ και ήταν εκεί παρόντες εκείνες τις μέρες να αυτοπεριοριστούν σε καραντίνα και να κάνουν τεστ για να είναι σίγουροι.

  • Like 1

Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ήμουν παρών στους αγώνες συνοδευόντας την κόρη μου και άλλα παιδία του συλλόγου στον οποίο ανήκει.  Από χιονοδρομική - αγωνιστική άποψη , η διοργάνωση ήταν από τις καλύτερες που έχω δει στην Ελλάδα. Συγχαρητήρια σε όλους όσους δούλεψαν γι αυτό. 

Απο άποψη ασφάλειας σε σχέση με την επιδημία , well ..it left a great deal to be desired. Η ίδια η θέση διεξαγωγής των αγώνων , με τη βάση του αναβατήρα να εφάπτεται στο δημόσιο δρόμο δημιουργούσε πρόβλημα πρόσβασης σε μη εγκεκριμένα άτομα. Με λίγα λόγια όποιος περαστικός ήθελε μπορούσε να βρεθεί εκει και αν ήταν αρκετά θρασύς να πάρει το λιφτ, να κάνει σκι, να αναμιχθεί με τους εμπλεκόμενους στους αγώνες . Δεν υπήρχε αποκλεισμός της βάσης των αγώνων από το δρόμο. Και όποιος εμφανίζεται έτσι είναι ¨αόρατος ¨. Ούτε αν έχει κάνει τεστ ξέρουμε , ούτε με ποιούς είχε επαφές ,ώστε να μπορεί να γίνει ιχνηλάτηση.

Οι εμπλεκόμενοι δεν είχαν κάτι που να μπορεί να ελεγχθεί άμεσα,κάποια ευδιάκριτη  κάρτα συμμετοχής , η κάποιο λουράκι στο χέρι, η κάποιο γιλέκο .

Έγιναν και στα καταλύματα παρασπονδίες με παραμονή και κουβεντούλα, κρασάκι κλπ στα εστιατόρια ,κάτι που είναι αυστηρά απαγορευμένο.

Ας γίνουν μάθημα τα λάθη , ώστε να διορθωθούν την επόμενη φορά και ας ελπίσουμε πως δεν θα ασθενήσει κανείς ,από όσους μολύνθηκαν ,σοβαρά.

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

θα το προλαβουμε ή θα τα εχουμε κακαρωσει εμεις οι μεγαλυτεροι?

 

https://www.epiruspost.gr/epekteinetai-kai-eksygchronizetai-to/?fbclid=IwAR12XFC0OHDuV5YhI4M2rXJai7bfJm9NfU90Hazvr9VeU62Eb7LTVJnpZcU

Edited by amiklon
  • Haha 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πήγα χθες (Σάββατο 8/1/2022) και ήταν μεγάλη η απογοήτευση. Οι λόγοι πολλοί. Κυριότερος ότι έφερα στο μυαλό μου την πρώτη φορά που πήγα πριν δύο δεκαετίες. Ήμουν ενθουσιασμένος γιατί έβλεπα μια περιοχή με τεράστιες προοπτικές ανάπτυξης. Τώρα, κλειστές - παρατημένες ξενοδοχειακές επιχειρήσεις, τα ίδια λιφτ και καμιά προσπάθεια ανάκαμψης. Ο δρόμος καλός με λίγα προβληματικά σημεία. Δούλευαν μόνο το τριπλό και το συρόμενο στην Ελιμεία. Η αιτιολόγηση για την μη λειτουργία του διπλού ήταν η ομίχλη.  Μείναμε στην Ελιμεία την οποία δεν την είχαν πατήσει (αν και αναμένονται χιονοπτώσεις) με κυριότερο προβλήματα οι λακούβες που υπήρχαν στην διαδρομή κάτω από το συρόμενο. Αυτό σε συνδυασμό με την μειωμένη ορατότητα είχε ως αποτέλεσμα τις αρκετές πτώσεις αρχαρίων. Εάν δεν υπήρχαν οι αθλητές και τα φυτώρια θα ήταν άδειο. Οι ευθύνες για την κατάσταση που επικρατεί βαρύνουν το κράτος και την διοίκηση. Γιατί δεν υπήρχε από νωρίς σχεδιασμός (όπως πρωτόκολλα) για την λειτουργία του ( γενικά της χιονοδρομίας) με δεδομένο την υφιστάμενη πανδημία. Η διοίκηση αποφάσισε (δεν γνωρίζω τι έλαβε υπόψη και τι στόχους είχε) την μειωμένη λειτουργία. Γομάρα εκτός για φέτος,  μειωμένο προσωπικό και έξοδα. Το αποτέλεσμα είναι οι δυσαρεστημένοι πελάτες και η απώλεια μελλοντικών εσόδων. Κάπως έτσι, με την έλλειψη σοβαρού σχεδιασμού εδώ και πολλά χρόνια (αν όχι πάντα) οδήγησε στην παρακμιακή κατάσταση που επικρατεί σήμερα. 

 

Edited by herman
  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σάββατο 29-1 ξανά Βασιλίτσα. Στόχος οι πούδρες από την χιονόπτωση της νύκτας που συνεχίζονταν και το πρωί. Ο δρόμος από χαμηλά με λίγο χιόνι και απαραίτητη την χρήση αλυσίδων ή χιονολάστιχα. Ήμουν 9:30 στο τριπλό και περίμενα να ανοίξει το διπλό. Περίπου στις 11:00 άνοιξε αλλά είχε τρομερή ομίχλη, ορατότητα ήταν μια καρέκλα. Πρώτη καρέκλα, πρώτος που κατέβηκα το διπλό αλλά με τόσο μειωμένη ορατότητα πήγα Ελιμεία. Εκεί ομίχλη (χ σεειρότερα από το τριπλό) και χωρίς κόσμο. Στην συνέχεια 3 ώρες ασταμάτητα στα απάτητα της Ελιμείας. Μόνος, έφαγα ότι μπορούσα και άντεχα. Χαλαρή επιστροφή με πεντακάθαρο δρόμο. 

IMG_20220129_082946.jpg

IMG_20220129_093534.jpg

IMG_20220129_120909.jpg

IMG_20220129_125120.jpg

IMG_20220129_125259.jpg

IMG_20220129_125315.jpg

IMG_20220129_140124.jpg

IMG_20220129_143016.jpg

IMG_20220129_153206.jpg

IMG_20220129_153351.jpg

IMG_20220129_183545.jpg

  • Like 12

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βασιλίτσα σήμερα, τελευταία είπα αλλά μπορεί να έχει και συνέχεια αν το κρατήσουν ανοιχτό από δευτέρα. 

Μόνο στην Ελίμεια έκανα, μέχρι τις 12:00 πολύ καλό χιόνι μετά αργό και σε σημεία εως επικίνδυνο. 

Τρείς χιονοδρόμοι ολο κι'ολο και δεκα βανακια με συλλόγους!!!

IMG_20220406_113140.jpg

IMG_20220406_123743.jpg

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βασιλίτσα 12-Απριλη-20

Πίστα: Ελίμεια 

Χιόνι: κρύο σφιχτό , μαλακό μετά τις 12:00 χωρίς να κολλάειIMG_20220412_103358.thumb.jpg.ea3f6e8c9049ce4b9ae8e17090de6e36.jpg

Πούδρα: Ναι κατά τόπους!!!

IMG_20220412_134329.thumb.jpg.e8b02b8f7405e3846eb958575c8ec0eb.jpg

 

Κάρτα: 5€

Ευχαρίστηση: €€€€€€€€€€€€€€€€€€€€

Μπράβο στο χιονοδρομικό πού μας δίνει αυτή την σπάνια ευκαιρία Τάσος.

  • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για να δούμε θα το κρατήσουν μεγάλη εβδομάδα που λέω να πάω στην περιοχή ;


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εθνικό Χιονοδρομικό Κέντρο Βασιλίτσας:
Από σήμερα Σάββατο (16/4/2022) έως και την Μ. Πέμπτη (21/4/2022) το Χ/Κ συνεχίζει τη λειτουργία του, με την Ελιμεία και τις πίστες Δίστρατο και Διάσελο & το baby lift. Ώρες λειτουργίας: 8:30 - 14:00
Εφόσον οι συνθήκες για ασφαλή χιονοδρομία το επιτρέψουν το Χ/Κ θα συνεχίσει τη λειτουργία του από την Τρίτη (26/4/2022) έως και την Τρίτη (3/5/2022)

Και με φρεσκο χιονακι, τυχερουληδες!

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Συμψηφισμός θα γίνει...
    • Ότι αφιέρωνε πάντα. Όσο μικρότερη ζημιά μπορεί και μεταφορά των υποχρεώσεων στον επόμενο.   Χωρίς τεχνητό οι ευχές όλων μας στον Ύψιστο. Μην εύχεσαι πολύ γιατί η χιονοστιβάδα θα ρίξει και την νέα Στύγα. Για παγοποιήσεις και ξεχιονίσματα μόνο ο ηρωισμός του προσωπικού θα μας σώσει. Σεμνά θέλουμε να το ρίχνει.
    • Με 1.200 άτομα την ώρα τη Στύγα και 1.500 τον Αχιλλέα, κλειστό Ηρακλή και Παρνασσό "σβηστό"  δεν νομίζω να περίμενες να μην έχει ουρές Σαββατοκύριακο. 20.000.000 ευρώ για 2.700 άτομα την ώρα. Και φυσικά ΟΜΕΡΤΑΑΑΑΑΑΑΑ
    • Αυτό το αυτοκινητο το έχω πετύχει να κυκλοφορεί πριν καμία δεκαριά χρόνια. 
    • https://www.notia.gr/2024/05/αργυρούπολη-για-γέλια-και-για-κλάματα/ Αν δεν κάνω λάθος το εγκαταλελειμμένο αυτοκίνητο του άρθρου, που το παράτησαν στη μέση του δρόμου για να σκάψουν για οπτική ίνα, είναι μια Jaguar MK2.  Πολύ κρίμα.   
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. daffis155
      daffis155
      (26 years old)
    2. snowwalker
      snowwalker
      (30 years old)
    3. thanasissin
      thanasissin
      (45 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,320
    • Total Posts
      460,867
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,744
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    sm0096157@gmail.com
    Joined
×
×
  • Create New...