Jump to content

Recommended Posts

Λες Δευτέρα να έχουμε θέμα;;;;;

Μπα δεν θα ρίξει πολύ χιόνι τη Δευτέρα εκτός κι αν έχει πολύ αέρα

Share this post


Link to post
Share on other sites

με τους αγροτες δυσκολα το βλεπω να τσουλατε μπανσκο...


οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εκει δεν εχει πολυ αερα,μονο ψιλά απο το πλατό και πανο μπορει να εχει αερα για να κλισει το λιφτ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εχθες ανέβηκα Μπανσκο αυθημερόν με ski-van της explosivo. Η πρόγνωση για τον καιρό ηταν λίγο "επικίνδυνη", αλλά τελικά τα "μοντέλα" (ξέρετε ποια) μου ειπαν να ανέβω :)

...και τελικά ηταν μια παγκόσμια μέρα βουνού η λεγόμενη. Ήλιος, φοβερο χιόνι, ολοι οι αναβατηρες διαθέσιμοι, πίστες, απνοια, γλυκο κρύο! Το βουνο ειναι φοβερό, απο ολες τις απόψεις. Δεν θα πω περισσότερα γιατί θα έπρεπε να γραψω πολλα, ωστόσο να επισημάνω μονο το εξης. Απο αποψη λειτουργικοτητας το κεντρο δουλεύει ρολόι, ΜΗΔΕΝ ουρές στις καρέκλες. Κυριακη με τετοιο καιρο και τοσο κόσμο και δεν περιμένεις ΠΟΤΕ! Non-stop ski ! Η εξαίρεση φυσικά ειναι η γόνδολα το πρωί, αλλά αυτο το υπομενεις ή το αντιμετωπιζεις διαφορετικά. Η χθεσινή μερα ηταν μια απίστευτη εξερεύνηση, σκι αναζήτησης και νεω θαυμασιων ερεθισματων. Το βουνο εχει θετικη αύρα, ειναι πανέμορφο!

 

Η αυθημερόν εξορμηση ΑΞΖΕΙ , ειναι οικονομική, ξεκουραστη (με ταξιδιωτικό βαν). Ποιο ευκολα φτανεις Μπανσκο παρα Βασιλιτσα ας ειναι περιπου μια ώρα παραπάνω! Ο δρόμος ειναι άνετος!

Θα βαλω εδω μερικες φωτο. Αν θέλετε να δειτε περισσότερες δειτε στο προφιλ μου , γιατι ειναι πολλές! :)

https://m.facebook.com/xristos.matthaiopoulos/albums/10153975747403969/?ref=bookmarks

post-193-0-00564300-1453715437_thumb.jpg

post-193-0-70075500-1453715454_thumb.jpg

post-193-0-70117300-1453715489_thumb.jpg

post-193-0-29114500-1453715503_thumb.jpg

  • Like 12

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΜΗΔΕΝ ουρές στις καρέκλες. Κυριακη με τετοιο καιρο και τοσο κόσμο και δεν περιμένεις ΠΟΤΕ! Non-stop ski ! Η εξαίρεση φυσικά ειναι η γόνδολα το πρωί, αλλά αυτο το υπομενεις ή το αντιμετωπιζεις διαφορετικά. Η χθεσινή μερα ηταν μια απίστευτη εξερεύνηση, σκι αναζήτησης και νεω θαυμασιων ερεθισματων. Το βουνο εχει θετικη αύρα, ειναι πανέμορφο!

 

 

Η κατάσταση στις πίστες πως ήταν? Από στρώσιμο και συνωστισμό εννοώ.

Στο Bansko και γω δεν έχω πετύχει ουρές στους αναβατήρες, αλλά πολλές φορές οι πίστες είναι overcrowded και οι πίστες ψιλοχωράφια.

Το αποδίδω στο ότι έχει πολλούς και γρήγορους αναβατήρες για να εξυπηρετούν τις ίδιες πίστες (οι κάποιες που συγχωνεύονται στην ίδια). Για να είμαι ειλικρινής αρκετές φορές έχω νιώσει ανασφάλεια με τόσο πλήθος (κάποιες φορές και μεθυσμένους) στις πίστες!

Ωστόσο δεν παύει να είναι μία αρκετά value for money επιλογή.

 

Off topic

Κάποιοι από εμάς θα επισκεφθούμε το Borovets ως εναλλακτική του Bansko

17-21/02 ως εκδρομή του Συλλόγου, 4-8/03 ως παρέα φίλων, θα χαρούμε να σε δούμε (δηλώνω fan των posts σου περί τεχνικής)

Share this post


Link to post
Share on other sites

..παιδια θα ανεβω μαλλον μονος την επομενη εβδομαδα με ski bus...

οποιος ειναι για παρεα...με ενημερωνει..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά κατα περιόδους υπήρχε συνοστισμος σε ορισμενες πιστες , στις μπλε, αλλα οχι τόσο ωστε να υπάρχει σοβαρό πρόβλημα. Προσωπικά δεν με απασχολησε ενω αναλογικα των μεγεθων στην Ελλάδα τα ΣΚ η κατάσταση είναι πιο συμπηκνωμενη.

 

Η ποιότητα χιονιου εξαιρετική ,ξηρό τερεν φιλικό στις ακμές των σκι. Ειναι η περιοδος τετοια βέβαια, στην γόνδολα ειχε -10 στις 10 το πρωι. Σε ορισμένες περιπτώσεις, λίγες, υπήρχαν παγωμένα κομμάτια.

 

Η διαδρομη απο todorka στα 2600μ. μεχρι την βάση της bunderishka που περνάει μεσα απο την tomba, στα 1630μ. ειναι που μου άφησε μια πιο challenging αίσθηση. 1000 μετρα υψομετρικη ! με ομορφες εναλλαγές στο τερεν. Ειδικότερα στην banderitza 1 και πριν την εισοδο στην tomba οπου σχηματίζεται ενα μεγάλο και ομοιόμορφο "λουκι", εξαιρετικό playground για carve στιγμές καθώς το πεδίο σε βοηθά να το πλησιασεις πιο κοντα..

 

GiGi σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Για τις εκδρομές ρε γμτ δεν μπορω να προγραμματησω για διάφορους λόγους, να φανταστείς και αυτην εξορμηση την αποφάσισα παρασκευη... :( θα ηθελα βέβαια να "δικτυωθω" περισσότερο, προσπαθω.

 

Κυριακο εξω δεν βγήκα. Μια μικρή ιδέα βέβαια την πήρα απο τις παρυφες των πιστών. Hard pack το οποίο ομως το διαχειριζεσαι θα ελεγα σχετικα σταθερά.

 

Η εξόρμηση μου ηταν περισσότερο για να εξευρενησω το κεντρο, να το δω επιτέλους απο κοντά και να ζησω τελικά αυτο "μικρο" βουλγαρικο θαύμα! Απόλαυσα ΟΛΕΣ τις διαδρομές, πηρα ΟΛΑ τα λιφτ και δεν μπορουσα να μην τραβαω συνεχως φωτογραφίες. ...

post-193-0-88713600-1453721805_thumb.jpg

  • Like 12

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο Χρηστο!!!

Χαρικα που περασες καλα( στα μεροι μου)

Θα χαρώ και να σε πετυχω εκει ι μαλον εσει να με πετύχεις :)

Για αλλη μια φορα επιβιβιονεις τα λογια μου για τα λιφτ και της ουρές !!!

Δεν ξερω αν πηγες στο ενδιάμεσο σταθμό της γόνδολα Chalin valog ,εχει 2 πίστες πολυ καλες και χορις καθολου κοσμο!!!

Παντος απο 15/02 θα ειμαι εκει,αν θελεις και μπορις ,ελα!!!

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι έτσι ακριβώς! Στο πλατο της bunderishka να γίνεται χαμος μπροστά απο τα σαλε, αλλα στα λιφτ-καρέκλες που ξεκινούν απο κει καθόλου ουρες!

 

Στο κατέβασμα για Μπανσκο απο το ski road πέρασα απο Vlek Chalin που πράγματι δεν ειχε κοσμο. Αλλα και γενικα σε υπόλοιπες "υποχθόνιες" μεριες οπως πχ το Detska Kotya στην shiligarnika επίσης ερημιά. ...

 

Δεν εχω "συνέλθει" ακόμα και σήμερα ειμαι με δυσθμια που ολο αυτο κράτησε μολις μερικά δεύτερα μνήμης πλέον. ..., το βουνό είναι καταπληκτικο. Αν και εχθές ανέβηκα μόνο για εξερεύνηση, που σημαίνει non-stop skiing, ενα μικρο κλικ για άραγμα μου εκανε σε ενα απο τα umbrella bars στον τερματισμό του kolarski. Καθότι εσωστρεφης και μοναχικός τύπος μου αρέσουν κατι "παρατηρητηρια" του ειδους :) :

post-193-0-17033700-1453732387_thumb.jpg

Edited by Χρήστος Μ.
  • Like 11

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με κάτι τετοια report με βλέπω για ένα αναγνωριστικό ΠΣΚ :)

  • Like 1

Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μακάρι να έχει καλο καιρό για πολλούς λόγους. Ενας είναι για να μπορέσεις να δεις τα όρη Πιριν από τα 2600μ. υψόμετρο περίπου. Παντού λευκές κορυφές σε όλους τους ορίζοντες.... Ήταν το πρώτο πράγμα που έκανα, να ανέβω στην πρώτη διαθέσιμη κορυφή. Μόνο το χαμογελο θυμάμαι, όλες οι υπόλοιπες σκέψεις καθαρές από κάθε είδους τοξικότητες. Μετά απο κανα δεκάλεπτο συνειδητοποιησης για το που βρίσκομαι είχα να διαχειριστώ με τα σκι μου καμιά 60 χιλιόμετρα συνολικού όγκου διαδρομών... :)

 

 

post-193-0-31670600-1453746404_thumb.jpg

post-193-0-73110100-1453746421_thumb.jpg

post-193-0-76665400-1453746433_thumb.jpg

  • Like 15

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ειναι καποιος μπανσκο αυτες τις μερες για να ενημερωσει για την κατασταση του χιονιου!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπάρχει επισης application του χινοδρομικου με πλήρη ενημερωση, κάμερες, δεδομενα καιρικών συνθηκών, πίστες σε λειτουργία και αλλα πολλα. Στο Google Store.

Bansko App.


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ειναι καποιος μπανσκο αυτες τις μερες για να ενημερωσει για την κατασταση του χιονιου!..

..θα ειμαι επανω απο Τεταρτη πρωι...αν εχεις υπομονη μεχρι τοτε ,εχει καλως...

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ θα ανέβω ημερήσια αύριο. Οπότε θα σας έχω νέα...

 

Στάλθηκε από το LG-D620 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αχ ! Συγνωμη που δε προλαβα παιδια,γυρισαμε απο Pamporovo λιγο αργα. Εχουν κατακλυσει τα ΧΚ της Βουλγαριας πολλες χιλιαδες Τουρκοι (5.000 περιπου στο Pamporovo) και γινεται πανικος μεγαλος! Οι ανθρωποι δεν εχουν το θεο τους (αλαχ δηλ.χα-χα) Οπου σταθεις και οπου βρεθεις περνουν σφαιρα διπλα σου,ταχυτητες 70-80 χλμ./ωρ. Ατομα με πολυ μικρη γνωση χιονοδρομιας και το SKI POLICE στην κυριολεξια αδιαφορο (αυτο συμβαινει παντου στη Βουλγαρια αλλα χτες ξεφυγε η κατασταση) - στα ΑΡΝΗΤΙΚΑ του Pamporovo λοιπον .Εγιναν πολλα παραπονα και το κερασακι στην τουρτα - ΑΚΟΥΣΟΝ - παραπονεθηκαν και οι Αγγλοι στο τελος! Κλαιω!!! τι να πω. Αποτελεσμα ολων 20 + ΑΤΥΧΥΜΑΤΑ, λιγοι ευτυχως οι σοβαρα τραυματιες με καταγματα (ενα μπροστα μου)- γυρισμενα γονατα-κοπαν.κεφαλια(λιγοι με κρανος) ανοιγμενες μυτες(πολλες),παντου στις πιστες ειχε ΑΙΜΑΤΑ! Πολεμος κανονικος σας λεω! Σημ. 24/1 με 8/2 κλειστα τα σχολεια σε Τουρκια και φευγουν διακοπες. Καθε χρονια το ξεχναω, ετσι και φετος την πατησα. Κατι ξερει ο Pepe, 15 Φεβρ. θ ανεβει!

Edited by Blue hunter
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έλα Χρηστο ,θα ερθεις;

Ενα 38 ευρω την ημερα το ξενοδοχιο για δυο ατομα

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στις 17 Φεβρ.ειναι η εκδρομη στο Borovets Pepe. Δεν εχουμε κλεισει ομως ακομη και θα το παμε οδικως απο Ξανθη, οποτε Τεταρτη περναμε απο κει πρωι νωρις με τη Γεωργια - κανουμε ski Bansko - πινουμε τις μπυρες και απογευμα την κανουμε εμεις για Borovets. ( Παιζει κατι και για Τριτη / θα παρω τηλεφωνο) Dotsuvane!

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Άντε,παρε ,θα σε περιμενω !!

Ελατε απο την τριτη !!!!

Εμεις ειμαστε παρεα ,καμια 20ρια ατομα

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

20 ατομα ρε πεπε δεν ειστε παρεα....λοχος ειστε χαχαχχαχαχα

  • Like 2

οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Posts

    • Συμψηφισμός θα γίνει...
    • Ότι αφιέρωνε πάντα. Όσο μικρότερη ζημιά μπορεί και μεταφορά των υποχρεώσεων στον επόμενο.   Χωρίς τεχνητό οι ευχές όλων μας στον Ύψιστο. Μην εύχεσαι πολύ γιατί η χιονοστιβάδα θα ρίξει και την νέα Στύγα. Για παγοποιήσεις και ξεχιονίσματα μόνο ο ηρωισμός του προσωπικού θα μας σώσει. Σεμνά θέλουμε να το ρίχνει.
    • Με 1.200 άτομα την ώρα τη Στύγα και 1.500 τον Αχιλλέα, κλειστό Ηρακλή και Παρνασσό "σβηστό"  δεν νομίζω να περίμενες να μην έχει ουρές Σαββατοκύριακο. 20.000.000 ευρώ για 2.700 άτομα την ώρα. Και φυσικά ΟΜΕΡΤΑΑΑΑΑΑΑΑ
    • Αυτό το αυτοκινητο το έχω πετύχει να κυκλοφορεί πριν καμία δεκαριά χρόνια. 
    • https://www.notia.gr/2024/05/αργυρούπολη-για-γέλια-και-για-κλάματα/ Αν δεν κάνω λάθος το εγκαταλελειμμένο αυτοκίνητο του άρθρου, που το παράτησαν στη μέση του δρόμου για να σκάψουν για οπτική ίνα, είναι μια Jaguar MK2.  Πολύ κρίμα.   
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. daffis155
      daffis155
      (26 years old)
    2. snowwalker
      snowwalker
      (30 years old)
    3. thanasissin
      thanasissin
      (45 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,320
    • Total Posts
      460,867
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,744
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    sm0096157@gmail.com
    Joined
×
×
  • Create New...