Jump to content
MakisM

Οικονομική (και όχι μόνο) κρίση

Recommended Posts

 

Τελικά το πρόβλημα νομίζω συνοψίζεται σε μία και μόνο λέξη, που δυστυχώς είναι μέρος της ανθρώπινης φύσης:

 

ΑΠΛΗΣΤΙΑ

 

+ 10000 αφού λένε οτι το πρωπατορικό αμαρτημα δεν ήταν που δάγκωσαν το μήλο ....

αλλα που πήραν και μερικά να τα φάνε σπίτι!!!!!!!!!!!!!!!!!! :popo:

 

 

αχετο .. με τόσο καλό και πολύ χιόνι και δίπλα σας σχετικα είστε στον υπολογιστή ..γραφετε για την οικονομική κρίση ??

Ρεεεεεεε Πάρτε τα Βουνα που λεει και ο Μικ !!!!!!!!!!!!!! :pirate:

Share this post


Link to post
Share on other sites

.. με τόσο καλό και πολύ χιόνι και δίπλα σας σχετικα είστε στον υπολογιστή ..γραφετε για την οικονομική κρίση ??

 

Η απάντηση είναι στον τίτλο του νήματος. :crybaby:

Edited by panchristo
  • Like 1

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

με τόσο καλό και πολύ χιόνι και δίπλα σας σχετικα είστε στον υπολογιστή ..γραφετε για την οικονομική κρίση ??

Ρεεεεεεε Πάρτε τα Βουνα που λεει και ο Μικ !!!!!!!!!!!!!! :pirate:

 

εγώ είχα μιά μηχανή στο υπόγειο που μου έκοβε 50ευρα ....

αλλά μου χάλασε ρε γμτ μου ....

 

οπότε πάω και κόβω βόλτες με τα σκι στη Πάρνηθα πού' χει μιά χαρά χιονάκι ...!!!!

βουνό είναι κι αυτό και μάλιστα ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ....

 

:innocent:

Edited by panpanou
  • Like 1

dropdown.gif

 

... δει γαρ με συνεχώς αποπλανώμενον, τελειώσαι τον δρόμον ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ελα ρε που μιλάτε για οικονομική κρίση, όλα είναι ατμός... τριαλαρι-λαρο, τιμ τιρ τιρ ριμ..

  • Like 1

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

εγώ είχα μιά μηχανή στο υπόγειο που μου έκοβε 50ευρα ....

αλλά μου χάλασε ρε γμτ μου ....

 

οπότε πάω και κόβω βόλτες με τα σκι στη Πάρνηθα πού' χει μιά χαρά χιονάκι ...!!!!

βουνό είναι κι αυτό και μάλιστα ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ....

 

:innocent:

 

Εμ μα να σου πώ και εγώ εχω ενα βουνό κοντα ( καμια 30αρια χιλιόμετρα γεματο με χιόνι ) και λέω και εγώ να πάρω τα σκι και ότι κάνω!!!!! :shuriken:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιάννης Μαρκόπουλος - Χάρις Αλεξίου πριν 36 χρόνια ....

 

http://youtu.be/EdS8AxRPwOY

 

 

 

:crybaby:

  • Like 1

dropdown.gif

 

... δει γαρ με συνεχώς αποπλανώμενον, τελειώσαι τον δρόμον ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όλα το προηγούμενο διάστημα αναφέραμε ότι το κυριότερο χαρακτηριστικό της εποχής αυτής είναι η διαδικασία της ΤΕΡΑΣΤΙΑΣ ΑΝΑΔΙΑΝΟΜΗΣ του ελληνικού πλούτου. Στο πλαίσιο αυτής, μια χώρα πληγωμένη και χρεωκοπημένη, χάνει οριστικά τους φυσικούς πόρους, τα δίκτυα, τις υποδομές και την εναπομείνουσα παραγωγική μηχανή της.

Το μεγαλύτερο μέρος από αυτά θα περάσει σε ξένα (προς την Ελλάδα) συμφέροντα. Ένα άλλο μέρος θα αποκτηθεί από ελληνικά συμφέροντα, τα οποία διαθέτουν εκτεταμένη ρευστότητα. Οι συνθήκες για όσους απέχουν από όλα αυτά και προσφέρουν μόνο την εργασιακή τους δύναμη, καθίστανται ολοένα και πιο δύσκολες.

Η διαδικασία αυτή όμως θα τερματιστεί τους επόμενους μήνες. Μετά θα εφαρμοστούν σχέδια ανάπτυξης τύπου Marshall. Όταν όλα θα έχουν ξεφύγει από τον έλεγχο του ελληνικού κράτους, το οποίο δεν άντεξε τη λεηλασία των κομματικών μηχανισμών.

Imerisia.png

 

 

 

http://www.ezmarket.gr/


Γιατρέ τα βλέπω όλα άσπρα!Είμαι σοβαρά?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν και μας κατηγορώ σε πολύ μεγάλο βαθμό , μπορώ να πω οτι μέρος της αντίθετης άποψης όπως εκφράζεται παρακάτω από τα λόγια αγαπημένου τραγουδοποιου, ηχουν πολύ δυνατά στα αυτιά μου, σαν ένας εκωφαντικός κρότος...

 

"....We blame you, you know, μου είπε ένας Άγγλος στο Λονδίνο. Εννοούσε πως οι Έλληνες κάνουμε ζημιά στις οικονομίες των άλλων χωρών της Ευρώπης. Με την κυκλοφορία της συλλογής “Local Stranger” στο εξωτερικό, θα πέφτω συχνά πάνω σε τέτοιου είδους ατάκες ξένων δημοσιογράφων.

 

Τι να απαντήσω; Τι να του πω; Πως οι αποικιοκράτες παππούδες του συμπεριφέρονταν στους Kύπριους δικούς μου σαν να ήταν ζώα, επειδή ήταν βοσκοί και δεν είχαν μπάτλερ; Πως η βασίλισσά του, αυτή η γιαγιά με τα καταπληκτικά καπέλα, όταν ήταν νέα υπέγραφε με το χέρι της θανατικές καταδίκες παιδιών 19 και 20 χρονών που πάλευαν να ελευθερώσουν τον τόπο τους; Να του πω για την εξωτερική πολιτική της χώρας του, που τεχνητά προκάλεσε το μίσος μεταξύ των Ελληνοκυπρίων και των Τουρκοκυπρίων, άνοιξε με το ζόρι την όρεξη στην Τουρκία για την Κύπρο και με τη βοήθεια της αστείρευτης δικής μας λεβεντομαλακίας δημιούργησε το Κυπριακό πρόβλημα, με χιλιάδες νεκρούς, αγνοούμενους και πρόσφυγες;

 

Να του πω για τον εμφύλιο εδώ στην Ελλάδα και για τον ρόλο που έπαιξε η εξωτερική πολιτιτική της χώρας του; Για τη σύμπραξη με τους ηττημένους Γερμανοτσολιάδες και κάθε λογής δοσίλογους εναντίων όσων αγωνίστηκαν για την ελευθερία στο βουνό; Για το πώς εκμεταλλεύτηκαν την εγκεφαλική σκλήρηνση και τον επαρχιωτισμό της εδώ κομμουνιστικής ηγεσίας προκειμένου να ξεφορτωθούν μια και καλή το πιο δημιουργικό και αλτρουιστικό κομμάτι της χώρας; Πως από τότε επικράτησαν εδώ οι βολεψάκιδες, οι παρτάκιδες και οι ελληνάρες χωρίς Ελλάδα – αυτοί που όταν λένε «αγαπώ την πατρίδα μου» εννοούν στην καλύτερη περίπτωση «αγαπώ τον εαυτό μου» ή ακόμα «μισώ όλους τους άλλους» - φέρνοντας τη χώρα σήμερα στην καταστροφή;

 

Ας μη μιλήσω για τη Γερμανία, μη σας κουράζω με τα αυτονόητα...

 

“We blame you!” Έλα τώρα Robert, behave yourself να πούμε, μην κάνεις σαν παιδί! Κι εγώ σας κατηγορώ άμα είν’ έτσι.

 

Οι εταιρείες και οι κυβερνήσεις σας ανέθρεψαν και στήριξαν τη διαφθορά μας, προκειμένου να μας πουλήσουν σε διπλή τιμή τα άχρηστα, μισοχαλασμένα όπλα, τα φάρμακα και τις τηλεπικοινωνίες τους. Έστησαν Ολυμπιάδες. Η δική μας κόστισε διπλάσια από του Σίδνευ, το είπε τότε υπουργός μας, υπερήφανος, σε ξένο κανάλι. Κι όταν ρωτήθηκε ο υπουργός στη συνέχεια: «Εννοείτε πως αυτά πληρώνονται με ξένα κεφάλαια;» απάντησε παρεξήγημένος (έχουμε και μια αξιοπρέπεια!), «Όχι! Αποκλειστικά με δικά μας χρήματα. Θα μάθουμε πόσα ακριβώς μετά το πέρας των αγώνων»! Τα πλήρωσε το κράτος, δηλαδή εμείς, δηλαδή τα εγγόνια μας. Κι εμείς φωνάζαμε «Ζήτω» και «Γεια». Και στήναμε ωραίες τελετές έναρξης και λήξης. Γραφείο τελετών!

 

“We blame you!” Και οι δύο παππούδες μου σκοτώθηκαν στον πόλεμο. Δεν άκουσα ποτέ τους γονείς μου που μεγάλωσαν πάμφτωχοι και ορφανοί, ούτε τις πρόσφυγες, χήρες γιαγιάδες μου να κατηγορούν συνολικά τους Γερμανούς, τους Άγγλους, τους Τούρκους ή τους Βούλγαρους. Είχαν μια σιωπή, μια βαθιά γνώση πως ο άνθρωπος, από όπου και αν κατάγεται, κρύβει μέσα του τον άγγελο μα κρύβει και το θηρίο. Το ταϊζει κρυφά, το κρύβει πίσω από χαμόγελα και ανέξοδες καλοσύνες, το καταπιέζει όταν ενοχλεί την καθημερινότητα και το ελευθερώνει όποτε οι συνθήκες το επιτρέπουν. Εκτός κι αν η καλλιέργεια και η ηθική του υπερισχύσουν. Μα, να ανοίξω φιλοσοφική συζήτηση;

 

Όχι. Τότε; Ας πάω στα «επουσιώδη». Να πω για τις αηδίες που η δική σας show-business μάς πούλησε δεκαετίες τώρα; Για τόσες ανοησίες της ποπ, της ροκ και των «charts» που μας τάισαν με το ζόρι; Που για κάθε τραγούδι της προκοπής αναγκαστήκαμε να αγαπήσουμε κι ένα σακί σκουπιδοτράγουδα και να συνδέσουμε τις εφηβείες και τις ζωές μας μαζί τους; «Και τι με νοιάζει, θα μου πει, αν εσύ έχαφτες τις αηδίες που σου πουλούσαν οι δισκογραφικές και τα ραδιόφωνα; Ας μην τις άκουγες. Είναι ανάγκη να σας φταίνε πάντα οι άλλοι;»

 

Καλά, θα πω για τα δικά μας: Έχεις δίκιο Robert, ότι κι αν πεις λίγο είναι. Η πρώτη μας βουλή είχε μέσο όρο 200 βαφτιστήρια ανά βουλευτή. Ήμασταν χαλασμένοι εξ αρχής. Ο εμφύλιος μεταξύ των Ελλήνων κατά την επανάσταση στοίχησε περισσότερους νεκρούς απ’ ότι ο αγώνας ενάντια στους Οθωμανούς. Βαφτίσαμε τον Ιταλό Καποδίστρια Έλληνα και μετά τον σκοτώσαμε γιατί δεν είχε τα κουσούρια μας. Όσο αίμα κι αν χύσαμε, όσους Θούριους κι αν ψάλαμε, όσες ηρωικές Εξόδους κι αν επιχειρήσαμε, τελικά εσείς μάς κάνατε κράτος, για να κάνουμε τις δουλειές σας. Το ένα από τα τρία πρώτα κόμματα της νέας μας χώρας, αυτό που ουσιαστικά επικράτησε, λεγόταν «Αγγλικό». Αυτό τα λέει όλα. Ποια ιδεοληψία μάς έκανε να πιστέψουμε πως μπορούμε να σηκώσουμε κεφάλι; Χάσατε ευγενή παιδιά εδώ Robert, το ξέρω. Ποιητές, ουτοπιστές, οξφορδιανούς αρχαιογνώστες, έφηβους φιλέλληνες, Έλληνες εξ αναγνώσεως, Πλατωνιστές όταν κανείς δεν είχε ακούσει για Πλάτωνα στα λημέρια μας για αιώνες. Εμείς ήμασταν αναλφάβητοι Αρβανίτες, Βλάχοι, Τουρκόγυφτοι, Τουρκόφωνοι, Πομάκοι, Σλαβομακεδόνες, Τσάμιδες. Εσείς βυθίσατε στο Ναβαρίνο, εσείς μας δώσατε κράτος, εσείς μας κάνατε Έλληνες. Εμείς απλώς κερδίσαμε το κύπελο στο ποδόσφαιρο και βγήκαμε να δείρουμε Αλβανούς.

 

Μπα, όχι, αυτά τα λέμε μεταξύ μας, δεν είναι για ν’ ακούγονται παραέξω, μετατρέπονται αυτομάτως σε υπερβολές και σε ψέματα όταν βγαίνουν απ’ το σπίτι. Θα του πω άλλα:

 

Μη νομίζεις πως περνούσαμε ζωή και κότα τόσα χρόνια Robert! Δεν ήταν παράδεισος το να κοιμάσαι σε ράντζο στο διάδρομο, εγχειρισμένος. Ούτε το να είσαι άτομο με αναπηρία και να σού είναι αδύνατον να κινηθείς στις πόλεις μας. Ούτε το να πληρώνεις «περαίωση» στην εφορία, θεωρούμενος απατεώνας εξ ορισμού. Ούτε το να οδηγείς και να πεθαίνεις στους δρόμους μας. Ούτε το να γεννάς με καισαρική για να βγάλει κάνα φράγκο παραπάνω ο μαιευτήρας και να ταϊζει γάλα σκόνη το παιδί σου για να πάρει προμήθεια. Ούτε το να μη βρίσκεις το δίκιο σου στα δικαστήρια. Ούτε το να κυβερνιέσαι από όσους μας κυβέρνησαν. Ούτε το να ζεις στην ασχήμια όπου ο καθένας έχτιζε ότι να ‘ναι όπου να ‘ναι. Ούτε το να είσαι παιδί χωρίς παιδεία και χωρίς χρόνο, με πέντε ιδιαίτερα τη μέρα, με άγχος και κατάθλιψη. Ούτε γέρος χωρίς ουσιαστική περίθαλψη και σύνταξη, να περιμένεις να πεθάνεις μπροστά στην τηλεόραση. Ούτε και το να είσαι Αιγυπτιώτης, Κύπριος, Μικρασιάτης, Ηπειρώτης, Ίμβριος ή Πόντιος ήταν πάντα ευχάριστο. Γι’ αυτό μη λες πως γλεντούσαμε τη ζωή μας τόσα χρόνια με δανεικά. Τα δανεικά τα έδιναν οι διαφθορείς των κυβερνήσεων και των εταιρειών σου και τα έτρωγαν οι διεφθαρμένοι δικοί μας δικοί τους. Και θησαύριζαν οι δυνατοί μέσα απ’ τη μιζέρια και τον εξευτελισμό μας και σήμερα θέλουν κι άλλο.

 

Τώρα, το πώς γίνεται αυτή η πλούσια και αδιάφθορη χώρα σου, ενώ ρούφηξε το αίμα αποικιών τόσα χρόνια, να χρωστά κι αυτή, το γιατί σού κόβονται οι παροχές στην παιδεία, οι κοινωνικές ασφαλίσεις, οι μισθοί και η πρόνοια, το γιατί έχεις χρόνια τώρα άστεγους κάτω απ’ τις γέφυρες, πεινασμένους στο δρόμο και αναλφάβητους το 2012, αυτό είναι άλλο, τεράστιο, παγκόσμιο θέμα που καλό θα ήταν να ψάξουμε όλοι μαζί. Δεν πηγάζει από την κατάσταση στην Ελλάδα. Μη μας κατηγορείς λοιπόν για όσα δεν φταίμε.

 

Αν θέλεις να μας κατηγορήσεις, κατηγόρησέ μας για την έλλειψη οργανωμένης άμυνας απέναντι σε μια επίθεση πρωτοφανή αλλά αναμενόμενη. Κατηγόρησέ μας που βρεθήκαμε ανέτοιμοι, επαρχιώτες αδικτύωτοι, αυτιστικοί, ομφαλοσκόποι, χασομέρηδες, μια πόλη ανοχύρωτη μπροστά στην προαναγγελθήσα επέλαση του τέρατος. Και κατηγόρησε και λίγο τον εαυτό σου, που αντί να συμπονέσει τον δοκιμαζόμενο φτωχόκοσμο της Ελλάδας, γλύφει μισοκοιμισμένος την καραμέλα που του πουλούν οι αγορές, τα περιοδικά των εκδοτών και οι ρατσιστικές αναλύσεις των καναλιών, περιμένοντας τη σειρά του. Σου λένε κάθε μέρα για την ελληνική τεμπελιά, για την ελληνική διαφθορά, για την ελληνική ψευτιά. Την αλήθεια που δεν σου λένε θα σου την πούμε εμείς: Ετοιμάσου να χάσεις όσα νομίζεις πως έχεις. Γιατί θα τα χάσεις όλα!

 

Και μην πεις "αυτά δεν γίνονται!" Κι εμείς τέτοια λέγαμε. Και σήμερα βρεθήκαμε χωρίς γη κάτω απ' τα πόδια μας. Αύριο θα έρθει η σειρά σου. Όταν λοιπόν θα σου στερούν τη σύνταξή σου, τα χρήματα που κέρδισες με ιδρώτα και με απουσία από τα παιδιά σου και τους έδωσες να σου φυλάξουν, όταν δεν θα ‘χεις γιατρό να γιατρευτείς, σπίτι να κοιμηθείς, πρόνοια να προνοήσει, φαϊ να φας, τραγούδι να τραγουδήσεις, τότε να μας κατηγορήσεις διπλά. Γιατί εμείς ανοίξαμε την Κερκόπορτα.

 

Η ευθύνη μας δεν είναι μόνο πως δημιουργήσαμε χρέος, πως κλέψαμε τον τόπο μας, πως χτίσαμε αυθαίρετα, πως πληρωθήκαμε μαύρα, πως πήραμε και δώσαμε φακελάκια, πως ψηφίσαμε ζώα, πως λαδώσαμε, πως παντρευτήκαμε σε πισίνες με πυροτεχνήματα και λιμουζίνες ενώ χρωστούσαμε, πως κάψαμε πεντοχίλιαρα στα σκυλάδικα, πως θελήσαμε το βουλευτή και τον καλλιτέχνη να εκπροσωπούν τη φτηνότερη και πιο αντιαισθητική πλευρά μας. Εννοείται πως φταίμε για όλα αυτά και άλλα. Όμως η πραγματικά μεγάλη ενοχή μας απέναντί σου είναι πως κάναμε την αρχή για να ρουφήξουν σε λίγο και το δικό σου αίμα.

 

Η υποχρέωση μας σήμερα είναι να παλέψουμε για τα παιδιά σου. Και η δική σου υποχρέωση είναι να παλέψεις για τα δικά μας. Μόνο έτσι γίνεται.

Τα υπόλοιπα είναι ανοησίες.

 

Ακούς εκεί we blame you! Ηλίθιε!...."

 

Αλκίνοος Ιωαννίδης ~ http://www.alkinoos.gr/el/news.html

Edited by Fidelio
  • Like 1

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.protagon....l.video&id=1369

 

αυτο ειναι αποκλειστικα για τον φιλο panpanou...Περιμενω την αποψη του....το μονταζ-σκηνοθεσια παντως ειναι σουπερ.... :evil:

Edited by Turms

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.protagon....l.video&id=1369

 

αυτο ειναι αποκλειστικα για τον φιλο panpanou...Περιμενω την αποψη του....το μονταζ-σκηνοθεσια παντως ειναι σουπερ.... :evil:

 

θλίψη

είναι αυτό που λέγανε οι αρχαίοι:

"... βαρύ φόρημ' άνθρωπος ευτυχών άφρων ..." (= η ευημερία του ανόητου δεν υποφέρεται ...)


dropdown.gif

 

... δει γαρ με συνεχώς αποπλανώμενον, τελειώσαι τον δρόμον ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

... Πως η βασίλισσά του, αυτή η γιαγιά με τα καταπληκτικά καπέλα, όταν ήταν νέα υπέγραφε με το χέρι της θανατικές καταδίκες παιδιών 19 και 20 χρονών που πάλευαν να ελευθερώσουν τον τόπο τους; ...

 

Αλκίνοος Ιωαννίδης ~ http://www.alkinoos.gr/el/news.html

 

και μικρότερων από 19 - 20 ... δεν είμαι απ' την Κύπρο (κι ούτε χρειάζεται να είμαι),

αλλά την ιστορία του 15χρονου Ευαγόρα Παλληκαρίδη δεν μπόρεσα και δεν μπορώ με τίποτα να την χωνέψω... όταν η γιαγιά παντρεύει τα εγγόνια της και όλη η υφήλιος ζητωκραυγάζει,

συγνώμη αλλά αηδιάζω...


Social Media Professional - Creative Social Media Sitter

Share this post


Link to post
Share on other sites

αυτός είναι ο Ken Loach, ο αγαπημένος μου Άγγλος σκηνοθέτης ...

 

ακούστε απλά λόγια και λαμπρή, ξεκάθαρη σκέψη ...!!!

 

 


dropdown.gif

 

... δει γαρ με συνεχώς αποπλανώμενον, τελειώσαι τον δρόμον ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η Margaret Thatcher είχε αναμφισβήτητα πολλά κακά, έκανε όμως σημαντικά βήματα για να βγάλει την Βρετανία από τον αυτοκαταστροφικό κύκλο που ρούφηξε και τελικά κατάπιε την Ελλάδα.

 

Εκεί που εμείς επιτρέψαμε στα συνδικάτα να υποθηκεύσουν το μέλλον της χώρας αυτή τα τσάκισε. Όταν εμείς προστατεύαμε την Ολυμπιακή,τον ΟΣΕ και άλλες προβληματικές εταιρίες του δημοσίου και τα προνόμια των εργαζομένων τους με αβάσταχτο βάρος για τον Έλληνα φορολογούμενο, αυτή τα ιδιωτικοπόιησε. Εκεί που εμείς μιλούσαμε για ιδεαλισμό, εθνικό πλούτο κλπ, αυτή ισχυροποιούσε την οικονομία αφαιρώντας το βάρος από τον φορολογούμενο και επιτρέποντας στον ιδιωτικό τομέα να ανθήσει και την αγορά να λειτουργήσει χωρίς τεχνητές αγκυλώσεις. Εκεί που εμείς προστατεύαμε τα κλειστά επαγγέλματα, αυτή τα άνοιξε τονώνοντας τον ανταγωνισμό και πολλαπλασιάζοντας τις θέεις εργασίας.

 

Αναρωτιέμαι, σε ποια από τις 2 χώρες είναι σε καλύτερη κατάσταση οι εργαζόμενοι, στην άκρως καπιταλιστική Βρετανία, ή στην Ελλάδα των συνδικάτων, του κρατισμού και της προστασίας των κεκτημένων; Πιστεύει κανείς ότι η χώρα μας θα ήταν χειρότερα αν το 1981 είχαμε εκλέξει για 2 τετραετίες μια Θάτσερ αντί για έναν Ανδρέα Παπανδρέου;

  • Like 3

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η Margaret Thatcher είχε αναμφισβήτητα πολλά κακά, έκανε όμως σημαντικά βήματα για να βγάλει την Βρετανία από τον αυτοκαταστροφικό κύκλο που ρούφηξε και τελικά κατάπιε την Ελλάδα.

 

Εκεί που εμείς επιτρέψαμε στα συνδικάτα να υποθηκεύσουν το μέλλον της χώρας αυτή τα τσάκισε. Όταν εμείς προστατεύαμε την Ολυμπιακή,τον ΟΣΕ και άλλες προβληματικές εταιρίες του δημοσίου και τα προνόμια των εργαζομένων τους με αβάσταχτο βάρος για τον Έλληνα φορολογούμενο, αυτή τα ιδιωτικοπόιησε. Εκεί που εμείς μιλούσαμε για ιδεαλισμό, εθνικό πλούτο κλπ, αυτή ισχυροποιούσε την οικονομία αφαιρώντας το βάρος από τον φορολογούμενο και επιτρέποντας στον ιδιωτικό τομέα να ανθήσει και την αγορά να λειτουργήσει χωρίς τεχνητές αγκυλώσεις. Εκεί που εμείς προστατεύαμε τα κλειστά επαγγέλματα, αυτή τα άνοιξε τονώνοντας τον ανταγωνισμό και πολλαπλασιάζοντας τις θέεις εργασίας.

 

Αναρωτιέμαι, σε ποια από τις 2 χώρες είναι σε καλύτερη κατάσταση οι εργαζόμενοι, στην άκρως καπιταλιστική Βρετανία, ή στην Ελλάδα των συνδικάτων, του κρατισμού και της προστασίας των κεκτημένων;

Το πρόβλημα της Ολυμπιακής,του ΟΣΕ και των άλλων προβληματικών εταιρειών δεν έκγειται στην ''δημόσια'' λειτουργία τους αλλά στην κακοδιαχείρηση και μάλιστα στην επί χρόνια κομματική χειραγώγηση της λειτουργίας τους.Η ''εξυγείανσή'' τους είναι το ζητούμενο,όχι η ιδιωτικοποίησή τους.Εάν οι μέχρι τώρα διοικούντες θέλαν να τις εξυγειάνουν θα το είχαν κάνει.Το θέμα είναι:μήπως είναι πλέον αργά ή ''ήγγικεν η ώρα'';

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μου κάνεις ασφαλώς πλάκα. Η κακοδιαχείριση είναι φυσικό και αναπόφευκτο αποτέλεσμα της δημόσιας λειτουργίας τους. Και με ενδιαφέρει ακριβώς γιατί την χασούρα της την πληρώνω εγώ.

 

Από την στιγμή που μια επιχείριση δεν έχει την δυνατότητα να απολύει και να προσλαμβάνει ανάλογα με τις ανάγκες της και τις συνθήκες της αγοράς, από την στιγμή που δεν μπορεί να επιλέξει να κρατήσει μόνο τα άτομα που δουλεύουν σκληρά και να διώξει τους λουφαδόρους, το μόνο σίγουρο είναι οτι θα λειτουργεί με μειωμένα κέρδη ή ακόμα και χρέη. Και αντίθετα από μια ιδιωτική επιχείρηση που όταν έχει χρέη αναγκαστικά κλείνει αναγκάζοντας τους 5/50/500/5000 εργαζόμενους της να ψάξουν αλλού για δουλειά, μια κρατική αρχίζει να απομυζά τον μόχθο του φορολογούμενου, πολλές φορές εμποδίζοντας τον ανταγωνισμό και την ανάπτυξη, πάντα στο όνομα του... εθνικού συμφέροντος.

  • Like 1

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Την ταίνια την είδα ,αλλα δεν θα έλεγα οτι είναι θετική απέναντι στην ζωή της ως πολιτικός. Εγώ άλλο είδα..μάλλον. Χωρίς να είμαι σίγουρος πρέπει να έγιναν και κάποιες καταγγελίες από την οικογενειά της. Δεν έχω πολύ ξεκάθαρη εικόνα από την ταινία , αλλα περιγράφεται ένας ήδος εμονής στη άσκηση εξουσίας της παρα άσκησης ενό ρόλου καθεαυτό πολιτικό ,και που έχει επιρροές από τον πατέρα της , ενός παντοπώλη που εκτός απο το μαγαζί του άρεσε να να πέρνει μέρος στην πολιτικές καφενολογίες της πολης του....


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μου κάνεις ασφαλώς πλάκα. Η κακοδιαχείριση είναι φυσικό και αναπόφευκτο αποτέλεσμα της δημόσιας λειτουργίας τους. Και με ενδιαφέρει ακριβώς γιατί την χασούρα της την πληρώνω εγώ.

 

Από την στιγμή που μια επιχείριση δεν έχει την δυνατότητα να απολύει και να προσλαμβάνει ανάλογα με τις ανάγκες της και τις συνθήκες της αγοράς, από την στιγμή που δεν μπορεί να επιλέξει να κρατήσει μόνο τα άτομα που δουλεύουν σκληρά και να διώξει τους λουφαδόρους, το μόνο σίγουρο είναι οτι θα λειτουργεί με μειωμένα κέρδη ή ακόμα και χρέη. Και αντίθετα από μια ιδιωτική επιχείρηση που όταν έχει χρέη αναγκαστικά κλείνει αναγκάζοντας τους 5/50/500/5000 εργαζόμενους της να ψάξουν αλλού για δουλειά, μια κρατική αρχίζει να απομυζά τον μόχθο του φορολογούμενου, πολλές φορές εμποδίζοντας τον ανταγωνισμό και την ανάπτυξη, πάντα στο όνομα του... εθνικού συμφέροντος.

Πλάκα δεν σου κάνω,παρανοείς τα γραφόμενά μου-τό'χει αυτό ο γραπτός λόγος.

Όταν οι δημόσιες εταιρείες απαλλαγούν από τον βραχνά των συντεχνιακών κεκτημένων και αποκτήσουν ένα βιώσιμο υπόβαθρο με κερδοφόρες προοπτικές ποιός ο λόγος να πωληθούν στα Γερμανικά ή οποιασδήποτε άλλης χώρας προέλευσης οικονομικά συμφέροντα;Mήπως έτσι ''εξοφλούνται'' κάποιων πολιτικών οι ''πιστώσεις'';

Μας έχουν περάσει στο υποσυνείδητο ότι πρέπει να ιδιωτικοποιηθούν όλες οι ''προβληματικές'' για να μην πληρώνουμε ως μ@λ@κες την ''χασούρα''.ΝΑΙ να υπάρξουν απολύσεις σε προσωπικό,να γίνουν μειώσεις και κατάργηση οικονομικών προνόμιων,να μείνουν μόνο οι απαραίτητοι και ικανοί για την κερδοφόρα λειτουργεία τους-αυτό θα έκανε και ο οποιοσδήποτε ιδιώτης όπως λες κι εσύ Χρήστο....

Σήμερα δίνεται η ευκαιρία να ξεκαθαρίσει το τοπίο στον δημόσιο τομέα-αυτό είναι θεμιτό από όλους μας.

-Ποιοί είναι αυτοί που με την πολιτική τους φέραν τις δημόσιες εταιρείες σε αυτό το σημείο;

-Θα βρεθούν αντιμέτωποι με την δικαιοσύνη,θα αναλάβουν τις ευθύνες τους,θα τιμωρηθούν εάν έχουν φταίξει;

Η παρουσίαση των αποκρατικοποιήσεων-ιδιωτικοποιήσεων ως μονόδρομος εμένα με βρίσκει αντίθετο.

Όπως λέει και ο Ken Loach υπάρχει ενναλακτική λύση.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"... οι Λόρδοι είναι καλά ... και να αποφασίσει η χάρις σας να μεσολαβήσει,

να πάρουν πίσω τα χωράφια του κάμπου οι δικαιούχοι ...

... όπου ανεβήκαμε εις το βουνό, αφού δεν ευρίσκαμε το δίκιο μας και το πήραμε

μόνοι μας από τους τσιφλικάδες και τους τοκογλύφους ..."

 

 

http://youtu.be/zw3v_RodKi0


dropdown.gif

 

... δει γαρ με συνεχώς αποπλανώμενον, τελειώσαι τον δρόμον ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Ακούς εκεί we blame you! Ηλίθιε!...."

 

Αλκίνοος Ιωαννίδης ~ http://www.alkinoos.gr/el/news.html

 

Σαφώς το να μας κατηγορεί κανείς για τα παγκόσμια προβλήματα είναι ένδειξη ηλιθιότητας. Αλλά το κατηγορούμε τους άλλους για τα δικά μας, είναι ένδειξη εξυπνάδας; Μπορώ φυσικά να συμπληρώσω ότι το παραληρηματικό κείμενο είναι και ανιστόρητο διότι υποτιμά πλήρως τις δικές μας ευθύνες για ότι έγινε.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Α. Ιωαννίδης στο παραπάνω κείμενο , εκδληλώνει την αγανακτησή του απέναντι στο Αγγλο δημοσιογράφο στα πλαίσια της παρουσίασης της δουλειάς του στο εξωτερικό. Με άλλα λόγια κάθε έλληνας που θα δραστηριοποιείται έξω θα πρέπει να απολογείται στον κάθε Αγγλο , Γάλλο ή Γερμανό σαν σε λαικο δικαστήριο. Φαντάσου ας πουμε ο δημοσιογράφος αυτός να έλεγε την "παπαριά" του στο καθηγήτη Νανόπουλο ,...που να κρυφτεί μετά το Αγγλάκι... Το πήρε και λίγο προσωπικά εν ολίγοις , ε και καλά έκανε όταν ο Αγγλος του είπε "Σε κατηγορώ" λες και ο Ιωαννίδης είναι εκπρόσωπος τύπου της κυβέρνησης, ή απεσταλμένος λαικός ήρωας .

 

Από την άλλη ο καθένας μας λαμβάνει διαφορετικά μυνήματα όταν διαβάζει ένα κείμενο, σε μένα τουλάχιστον κάθε άλλο παρα υποτιμά τις ευθύνες μας , απεναντίας τα λέει χύμα και τσουβαλάτα, μέχρι και λεβεντομαλάκες μας αποκάλεσε και σαφώς υπαίτιους για την κατάστασή μας:

 

"(...)....Πως από τότε επικράτησαν εδώ οι βολεψάκιδες, οι παρτάκιδες και οι ελληνάρες χωρίς Ελλάδα – αυτοί που όταν λένε «αγαπώ την πατρίδα μου» εννοούν στην καλύτερη περίπτωση «αγαπώ τον εαυτό μου» ή ακόμα «μισώ όλους τους άλλους» - φέρνοντας τη χώρα σήμερα στην καταστροφή;...(...)"

 

..απλώς υπενθυμησε και μερικά πραγματάκια στο καθικάκι δημοσιογραφάκο για την δική του χώρα .....και ώρα.

Edited by Fidelio

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το σχόλιο του Ιωαννίδη είναι μια γενικόλογη ατάκα. Όταν λέμε να αναλάβουμε τις ευθύνες μας, οφείλουμε να είμαστε συγκεκριμένοι (όπως θυμίζουμε τις εκτελέσεις και τα βασανιστήρια των κατακτητών). Και όχι, δεν ήταν μόνο μερικοί ελληνάρες. Ήμασταν (αντε σχεδόν) όλοι. Αν θυμάσαι, σε ρώτησα κάτι για το Μαίναλο. Δεν συνέβαλε η Οστρακίνα ΑΕ, και η τοπική αυτοδιοίκηση στο να φθάσουμε στο χάλι που είμαστε;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό το ξέρει ο Ιωαννίδης, το πήρε λίγο προσωπικά όμως γιατί ο δημοσιογράφος ήταν μάλλον προκλητικός και με ύφος. Πάντως δεν νομίζω οτι η Αγγλία λείπει σαν αναφορά απο το "Μελανό Βιβλίο" της Ιστορίας της Ευρώπης, δεν ήσαν δα και οσίες Μαρίες Οπου και αν κοιτάξεις , τις περισσότερες φορές ήσαν αντιπαθητικοί και πολλές φορές καθίκια του κερατα , όπως στο ζήτημα της Κύπρου.


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231185836

 

Ρέικιαβικ, Ισλανδία

 

Σε μια προσπάθεια να ανατρέψει το αρνητικό κλίμα που υπάρχει μεταξύ της πλειοψηφίας των Ισλανδών σχετικά με το ενδεχόμενο ένταξης της χώρας στην ΕΕ, η πρωθυπουργός Γιοχάνα Σιγκουρνταρντοτίρ έδραξε την ευκαιρία που παρουσιάστηκε μετά την πρόταση Ισλανδών επιχειρηματιών, υπέρ της υιοθέτησης από το Ρέικιαβικ του ισχυρού και αρκετά σταθερού δολαρίου του Καναδά, θέτοντας το δίλημμα: «ευρώ ή νόμισμα άλλης χώρας», καθώς «η κατάσταση δεν μπορεί να παραμείνει η ίδια».

 

Η Ισλανδία είτε θα υιοθετήσει το ευρώ, μετά την ένταξή της στην ΕΕ, είτε θα εγκαταλείψει την κορόνα και θα υιοθετήσει το εθνικό νόμισμα μιας άλλης χώρας, ξεκαθάρισε η πρωθυπουργός την Κυριακή, σε ομιλία της ενώπιον κομματικού ακροατηρίου.

 

«Η επιλογή είναι μεταξύ της εκχώρησης της κυριαρχίας της Ισλανδίας σε θέματα νομισματικής πολιτικής -με την υιοθέτηση του εθνικού νομίσματος άλλης χώρας- και της ένταξης στην ΕΕ» τόνισε.

 

Στο πλαίσιο της ΕΕ η Ισλανδία «θα μπορεί να συνεργαστεί με τις χώρες της ΕΕ ως κυρίαρχο κράτος, που έχει λόγο στη λήψη αποφάσεων και στην προώθηση πολιτικών σε όλα τα πεδία συνεργασίας» σημείωσε η πρωθυπουργός της χώρας.

 

Η Ισλανδία άρχισε τις διαπραγματεύσεις για την ένταξή της στην ΕΕ τον Ιούλιο του 2010. Επί συνόλου 35 κεφαλαίων που απαιτούνται για την ένταξή της, η Ισλανδία έχει ανοίξει τα 11 και έχει ολοκληρώσει τις διαπραγματεύσεις για τα οκτώ.

 

Ωστόσο, σύμφωνα με τα αποτελέσματα έρευνας τον προηγούμενο μήνα, μόλις το 26,3% των Ισλανδών υποστηρίζουν την ένταξη στην ΕΕ, ενώ το 56,2% διαφωνεί.


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάει και ο μύθος της χρεοκοπημένης Ισλανδίας που τα κατάφερε. Πάει το όνειρο των καταστροφολόγων μας.

Παρόλα αυτά , το μεγαλύτερο ποσοστό του λαού δεν θέλει νέο νομισμα...


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

δείτε το βίντεο ....

το βρήκα συγκινητικό

 

τα παιδιά αυτά είναι αθόρυβοι και αποτελεσματικοί !!!! ....

 

(είμαι σίγουρος δε ότι παίρνουν το 1/50 το μισθού που παίρνουν

οι - στην πλειονότητα τους άχρηστοι - χοντρόκωλοι βουλευτές του ελληνικού κοινοβουλίου)

 

Αερομεταφορά ασθενούς από Ελληνικό ελικόπτερο SAR (= Search And Rescue)

  • Like 3

dropdown.gif

 

... δει γαρ με συνεχώς αποπλανώμενον, τελειώσαι τον δρόμον ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...